Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel 25 lat po zamachu nad Lockerbie

0
Podziel się:

Mija ćwierć wieku od eksplozji pasażerskiego Boeinga 747, w której zginęło 270 osób.

Apel 25 lat po zamachu nad Lockerbie
(PAP/EPA.)

Wielka Brytania, USA i Libia wystosowały w 25. rocznicę zamachu na samolot linii PanAm, który w 1988 roku eksplodował nad szkockim miasteczkiem Lockerbie, powodując śmierć 270 osób, wspólny apel w sprawie odnalezienia i ukarania winnych tego ataku.

Londyn, Waszyngton i Trypolis wydały wspólne oświadczenie, w którym piszą: _ Chcemy, aby wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za ten wyjątkowo okrutny akt terroryzmu, zostali osądzeni i chcemy zrozumieć, dlaczego ta (zbrodnia) została popełniona _. Wszystkie trzy kraje deklarują, że _ będą ściśle współpracować, aby wyjaśnić wszystkie fakty dotyczące tego zamachu _.

Wcześniej, w sobotę nad ranem premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że _ Lockerbie pozostaje jednym z najtragiczniejszych zdarzeń w historii lotnictwa i najkrwawszym zamachem terrorystycznym dokonanym w Zjednoczonym Królestwie _.

Po upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku, szkocka prokuratura zwróciła się oficjalnie do nowych władz Libii z prośbą o pomoc w śledztwie w sprawie Lockerbie a do Waszyngtonu - o udostępnienie jej wyników dotychczasowego dochodzenia Amerykanów. W sobotę odbyły się dwie uroczystości religijne poświęcone pamięci ofiar zamachu - jedna w londyńskim Opactwie Westminsterskim i druga w Szkocji.

Samolot pasażerski Boeing 747 nieistniejącego już amerykańskiego przewoźnika PanAm, lecący z Londynu do Nowego Jorku, eksplodował 21 grudnia 1988 roku nad Lockerbie. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie oraz 11 mieszkańców Lockerbie. Większość z 270 ofiar śmiertelnych stanowili Amerykanie.

W 2003 roku reżim libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego przyznał się do odpowiedzialności za ten zamach. Jedyny zamachowiec skazany za udział w dokonaniu tego aktu terroru, Abdelbaset el-Megrahi, został trzy lata później zwolniony z więzienia w Szkocji ze względu na stan zdrowia. Zmarł w maju 2012 w Libii

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy Jork uczcił ofiary ataków 11.09.01 Zgodnie z tradycją w trakcie ceremonii odczytano nazwiska tych którzy zginęli, w tym także Polaków.
Rebelianci ostrzelali samolot USA. Są ranni W wyniku ataku rannych zostało czterech Amerykanów, w tym jeden ciężko.
Obama apeluje o pokój. Wysyła żołnierzy Stany Zjednoczone wysłały do Sudanu Płd. 45 swoich żołnierzy, a prezydent USA Barack Obama wezwał przywódców rywalizujących ze sobą sudańskich frakcji do zaprzestania walk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)