Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aktywiści Greenpeace wolni dzięki amnestii Władimira Putina

0
Podziel się:

Początkowo Komitet Śledczy oskarżał ich o terroryzm, jednak później postawił im zarzut piractwa, za co groziło im do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej.

Wśród uwolnionych jest kapitan statku Arctic Sunrise
Wśród uwolnionych jest kapitan statku Arctic Sunrise (PAP/EPA)

Polak Tomasz Dziemianczuk jest w grupie kolejnych działaczy organizacji ekologicznej Greenpeace aresztowanych po akcji w Arktyce, wobec których rosyjski wymiar sprawiedliwości zamknął dziś postępowania. Jest wśród nich również między innymi amerykański kapitan statku Arctic Sunrise.

Greenpeace sprecyzował na Twitterze, że na skutek amnestii postępowania zakończono na razie wobec kilkunastu działaczy. Pierwszym z ekologów, którego poinformowano już we wtorek o zamknięciu jego sprawy, był Brytyjczyk Anthony Perrett.

Sam Perrett w wywiadzie dla BBC podkreślił, że z _ jego punktu widzenia ekolodzy są całkowicie niewinni _. - _ Jedyne przestępstwa popełnione w Arktyce to te przemysłu naftowego. Jestem absolutnie zdeterminowany, aby kontynuować działalność _ - mówił, zastrzegając, że zapewne nigdy nie wróci do Rosji.

Wśród 30 ekologów jest 26 cudzoziemców, pochodzących z 18 krajów, w tym Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Aktualnie wszyscy przebywają w Petersburgu. Ci, którzy chcieliby opuścić terytorium Rosji, muszą w Federalnej Służbie Migracyjnej (FMS) uzyskać wizę tranzytową.

18 września działacze Greenpeace'u z pokładu _ Arctic Sunrise _ usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska, na północy Rosji.

Sąd rejonowy w tym mieście nakazał aresztowanie na dwa miesiące wszystkich członków załogi. Początkowo Komitet Śledczy oskarżał ich o terroryzm, jednak później postawił im zarzut piractwa, za co groziło im do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 23 października Komitet zakomunikował, że zmienił oskarżonym kwalifikację czynu z _ piractwa _ na _ chuligaństwo _. Wszyscy zatrzymani w końcu listopada zostali zwolnieni za kaucją, a wcześniej przewiezieni z Murmańska do Petersburga.

18 grudnia Duma Państwowa podjęła zainicjowaną przez prezydenta Władimira Putina uchwałę o amnestii, która objęła także aktywistów Greenpeace'u. Amnestię ogłoszono z okazji 20. rocznicy uchwalenia rosyjskiej konstytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Już wkrótce wolni? Aktywiści Greenpeace, którzy spędzili w rosyjskich aresztach 2 miesiące po pokojowym proteście przeciw wydobyciu ropy w Arktyce, odetchnęli z ulgą. Duma głosowała wczoraj za uwzględnieniem ich w planowanej amnestii. Podkreślają jednak przy tym, że "Arktyki amnestia nie obejmuje" i potrzebne jest stworzenie mechanizmów jej ochrony. W rosyjskim parlamencie, Dumie, przegłosowano poprawki rozszerzające dekret o amnestii ...
Rosja nie wypuści działaczy Greenpeace 27 obcokrajowców, w tym Polak, nie może wyjechać z Rosji, ponieważ nie ma wiz.
Niemal cała załoga Arctic Sunrise na wolności Szef administracji Kremla zapowiedział, że decyzję o tym kiedy ekolodzy będą mogli opuścić Rosję zapadną zgodnie z obowiązującymi procedurami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)