Na skróty

Money.plPrawoAktualnościWiadomości

Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny"

2012-01-03 08:49
Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny"
1/2

Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny"
[fot: Donat Brykczynski/REPORTER]
Z początkiem roku weszła w życie akcyza na węgiel i koks do celów opałowych. Jej wysokość zależy od wartości opałowej; średnio jest to - jak wyliczają eksperci - około 30 zł na tonie. Zwolniony jest m.in. węgiel do produkcji prądu oraz dla gospodarstw domowych.

[Na zdjęciu prof. Witold Modzelewski]

Lista zwolnień od akcyzy - jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów - jest szeroka, w związku z czym podatek nie powinien spowodować ani wzrostu cen energii elektrycznej, ani dodatkowego obciążenia odbiorców indywidualnych, opalających swoje domy węglem.

- W przypadku producentów energii elektrycznej prawo do zwolnienia z akcyzy węgla nie powinno budzić wątpliwości interpretacyjnych; również warunki tego zwolnienia co do zasady nie są bardzo skomplikowane, dlatego nie powinno to wpłynąć na ceny prądu - ocenił ekspert podatkowy z KPMG Zbigniew Sobecki.

- Podobnie powinno być w przypadku węgla sprzedawanego na rzecz gospodarstw domowych, które nie będą obciążone obowiązkami związanymi ze stosowaniem zwolnienia akcyzowego, np. prowadzeniem ewidencji. Formalności leżą po stronie podmiotów sprzedających im węgiel - dodał Sobecki.

Niektórzy doradcy podatkowi ostro krytykują rozwiązania związane ze sposobem płacenia akcyzy. Zdaniem byłego wiceministra finansów prof. Witolda Modzelewskiego z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i wspólnicy akcyza na węgiel to bubel prawny, który poważnie dotknie - nie tyle pod względem finansowym, co organizacyjnym i biurokratycznym - setki tysięcy firm w Polsce.

Były wiceminister wskazuje, że zasadniczym problemem jest regulacja, zgodnie z którą akcyza ma być pobierana nie od producentów czy importerów węgla, ale jego sprzedawców, którzy będą musieli prowadzić specjalną ewidencję. To rozwiązanie odwrotne niż np. w akcyzie na paliwa, gdzie akcyzę płacą koncerny paliwowe, a nie stacje benzynowe, czy na papierosy, gdzie podatek odprowadzają wytwórcy, a nie firmy czy kioski handlujące papierosami.

- W akcyzie węglowej wszystko, co tylko można, postawiono na głowie. Skoncentrowani producenci nie będą podatnikiem albo będą nim od święta. Natomiast realnie płacić będą - odnosząc do papierosów - przysłowiowe kioski Ruchu, czyli w tym przypadku ostateczni dostawcy - mniejsze składy węgla, które bezpośrednio dostarczają węgiel do odbiorcy - wskazał prof. Modzelewski.

Gdy odbiorcą będzie gospodarstwo domowe - akcyzy nie będzie. Wyłączenia z akcyzy obejmują także m.in. organy administracji publicznej, jednostki sił zbrojnych, podmioty systemu oświaty, żłobki i kluby dziecięce, podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej i organizacje pożytku publicznego. Zwolnienie obejmuje również węgiel i koks do produkcji energii i wyrobów energetycznych, do łącznego wytwarzania ciepła i prądu, do przewozu towarów i pasażerów koleją, wykorzystywany w rolnictwie, ogrodnictwie czy leśnictwie, w procesach chemicznych i hutniczych, przez zakłady energochłonne oraz podmioty poprawiające efektywność energetyczną i wdrażające rozwiązania prośrodowiskowe.

Zbigniew Sobecki z KPMG wskazuje, że w niektórych przypadkach - jak w sprawie podmiotów energochłonnych czy wdrażających rozwiązania proekologiczne - mogą być wątpliwości co do tego, czy dany podmiot jest zwolniony z akcyzy. - Przyjęte tu definicje pozostawiają pole do różnych interpretacji. Może to wprowadzać niepewność, czy w konkretnej sytuacji przedsiębiorstwo zużywające węgiel może korzystać ze zwolnienia, czy też jest tego uprawnienia pozbawione - ocenił ekspert.

Na drugiej stronie przeczytasz, jak po zmianie prawa wzrośnie biurokracja




Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2012-07-10 09:40:42 87.205.3.* | marucha
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [0]
słyszałem o programie comotel opał... http://www.ulisses.pl/program-akcyza-na-opal
2012-06-03 08:44:44 95.160.247.* | JM134
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [0]
Są już programy do sprzedaży węgla i wystawiania Dokumentów dostawy i Faktur VAT z akcyzą lub ze zwolnieniem od akcyzy, np. http://www.punktskupu.com.pl/sprzedaz_wegla_akcyza.php Ten akurat łączy dwie branże: skup surowców wtórnych i sprzedaż węgla, ale można kupić licencję tylko na jedną z tych funkcji (lub obie).
2012-01-13 10:30:34 83.27.112.* | Kanios
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [3]
Do naszej firmy (handel opałem), staruszka dzwoniła i płakała, bo koleżanka jej powiedziała żeby żadnych danych nie podawała bo kredyt na nią wezmą. Staruszka spać po nocach nie mogła. A to tylko prze 0,5t węgla i kretyński zespół polityków który nie potrafi wymyślić jak najlepszego rozwiązania dla płacenia akcyzy. Przepisy są tworzone nie dla przedsiębiorców, tylko dla biurokratów i polityków. (Gdzie tu ekologia do paragonu 4 strony a4. Nie dość iż narzekają że węgiel szkodzi środowisku, to jeszcze będą musieli więcej drzew ścinać). Ale każdy musi zarobić informatyk, notariusz etc...
2012-02-15 22:05:20 46.76.44.* | xx2xx
zgadzam sie, a gdzie są ekolodzy?
gdzie oni teraz są, w skali kraju to sa poteżne ilości papieru, a ich oczywiscie nie ma, rząd i TUSK środowisko i przyrode mają w du..e, mam nadzieje ze TUSK ma troche honoru i poda sie do dymisji, bo on juz państwo traktuje jak firme, z której chce wycisnąc jak najwiecej kasy.
2012-01-13 10:32:39 83.27.112.* | bobrek
Chcieliście UNIE to macie UNIE
2012-01-15 22:46:54 81.190.72.* | .obiektywny.

Chcieliście UNIE to macie UNIE

I bardzo dobrze !
Ale to na razie początek rygoru,jaki będzie u nas w przyszłości. Później będzie tak ,jak w Niemczech . Chodnikiem chodzić parami w ruchu prawostronnym . Srać w swoim kiblu do 22 godz. , spać tylko na prawym boku , żywopłoty przed domem do 60 cm. wysokości ,inaczej mandat karny itd. itd .
Na dodatek nikt nam nie każe tych dziwolągów wprowadzać , my sami sobie dobrowolnie zakładamy kajdanki.
2012-01-12 22:15:34 86.63.95.* | Paweł111
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [0]
Moim zdaniem powinni wszyscy płacic akcyze bez wyjątku np.: 5zł do tony, placic powinny kopalnie i importerzy [ktos juz wczesniej to równiez napisał] i nie byloby klopotu; w tej chwili jest spory problem na składzie opału, zeby sobie wogole poradzic z papierkami, mozna powiedziec, że wkrotce utoniemy w papierach, po prostu plakac sie chce; mało tego - kazdy zwolniony z akcyzy kupujac wegiel musi prowadzic ewidencje i trzymac wszystkie dokumenty przez 5 lat.
2012-01-12 11:34:15 83.4.220.* | akcyza
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [1]
"Boże patrzysz na to i nie grzmisz".Tony papieru, tuszu, opłaty dla informatyka, przkleństw i wyzwisk drobnych klientów i starych ludzi, którzy nie chcą niczego podpisywać.Płaczą, bo nie wiedzą co im się każe podpisywać, oni potrzebują tylko worek węgla.Czy naprawdę tyle osób rządzących myślało, żeby takie coś wymyślić?
2012-01-15 21:38:15 83.9.246.* | pelek
ustawa przeszla bez jednego czytania, nikt nad tym nie myślał
-1 spadek
2012-01-09 18:39:31 83.29.166.* | je
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [2]
ciekawe ile państwo dopłaci do tej durnej decyzji a można to zrobić bardziej prosto płacąc akcyzą bezpośrednio na kopalni ominięto by zbędną biurokracje i tworzenie makulatury.A kto zostanie ukarany i poniesie konsekwencje za narażenie społeczeństwa na straty .I to jest załatwianie w jednym okienku
2012-01-09 21:33:42 79.188.55.* | akcyz
A co za różnica czy węgiel kosztuje 600 czy 630 zł za dwa lata dobije do 1000 zł.Akcyza powinna być płacona przez kopalnie czyli producenta i importerów,wszyscy bez wyjątku,proste.Niech się nażrą bo mają mało mogli sobie porachować po stówce od tony.A może by tak akcyza na zapałki?A te dowody dlaczego tylko w 4 egzemplarzach nie lepiej w 8-miu.
2012-01-10 08:40:49 77.255.25.* | nie wiem oco chodzi
I właśnie o tym piszę poniżej. te 2 zł do każdej tony płacone na kopalni i sprawa załatwiona. ale byłoby zbyt łatwo
2012-01-09 09:35:03 77.255.25.* | jateżnierozumiem
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [0]
Ludzie to nie o to chodzi. To ma z pewnością inny cel. Tylko jaki? Polska wydobywa rocznie 70 mln ton kamiennego i 50 mln brunatnego. Do tego dochodzi import. gdyby tylko obciążyć po 1,5 zł od tony kamiennego i 0,5 zł od brunatnego ale wszystkich obciążyć daje to ten sam wynik , który zakłada rząd jakieś 150 mln w skali roku. Paranoja. Niby nie chcą Kowalskiego obciążać dodatkowym podatkiem (1.5zł od tony , którą wiecej niż na miesiąc nie zużyje)ale jego stać aby dziennie kupił paczkę papierosów za 10 zł, DZIENNIE!!! O czym my rozmawiamy
2012-01-03 20:41:05 87.205.184.* | Carlossssss
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [0]
Dla czego MEDIA się tym nie zainteresują!? Nie nagłośnią sprawy !! Niech pokażą wszystkim co nasz ZBARANIAŁY RZĄD POTRAFI!!!!!!!! Bo jest spora część ludzi która nie zdaje sobie sprawy co ich czeka przy zakupie węgla......
2012-01-03 14:58:30 83.30.146.* | łupek
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [2]
ta cała akcyza to jest stek bzdur a chodzi oto żeby od ludzi kase budżet wyciągnoł złodzieje jedni!!!, jedynie co się w polsce rozrasta to administracja i biurokracja bo przemysłu już Polska nie ma, rozkradli i rozprzedali wszystko!!!
To z czego chcą mają mieć pieniądze tylko z podatków od ludzi, trzeba uciekać z tego karaju!!!!!!!!!
2012-01-17 15:42:18 83.8.59.* | i tyle w temacie
chodzi o to zeby ze sprzedawcy zrobic przestepce i za drobne bledy w papierach z cala surowoscia ukarac (zlicytowac)
2012-01-03 14:42:35 188.117.142.* | Bernard+
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [2]
Czym jest akcyza dla firmy handlującej węglem. Od 2 stycznia wystawiać musi do każdego 25 kg worka sprzedanego węgla specjalny dowód dostawy w 4 egzemplarzach. Każdy klient kupujący opał do domu mieszkalnego musi pisać oświadczenie, że zużywać będzie ten węgiel w gospodarstwie domowym a nie w działalności gospodarczej. Każdego klienta trzeba spisać z dowodu osobistego aby odnotowane zostało kto złożył oświadczenie, że kupuje węgiel dla celów, które są zwolnione od akcyzy. Do odbioru węgla z kopalni, kierowcy muszą posiadać notarialnie poświadczone upoważnienie firmy, która jest zarejestrowana w Urzędzie Celnym jako podmiot pośredniczący w sprzedaży węgla.
Ponieważ nie ma jeszcze programów komputerowych do wystawiania i ewidencjonowania sprzedaży węgla z akcyzą lub bez akcyzy to trzeba ręcznie wystawiać dokumenty i prowadzić wymagane rejestry odbiorców - kupujących węgiel. Już widać, że na każdym składzie będzie musiał być zatrudniony dodatkowy pracownik w biurze sprzedaży tylko do tworzenia dokumentów i spełniania biurokratycznych wymogów powstałych po wprowadzeniu akcyzy na węgiel. Wzrasta dwukrotnie liczba dokumentów księgowych. Czas obsługi każdego klienta kupującego węgiel wydłużył się trzykrotnie. Firma poniosła już w grudniu kilkutysięczne koszty na szkolenie pracowników. Trzeba będzie zapłacić za dostosowanie programów księgowych i kas fiskalnych do sprzedaży z uwzględnieniem akcyzy. Koszty dodatkowej biurokracji w firmie będą 3 krotnie wyższe niż wartość akcyzy odprowadzana do Urzędu Celnego. W urzędach celnych również mówią, że muszą zwiększyć zatrudnienie, bo nie są w stanie wykonać wszystkich czynności narzuconych ustawą. To nie tylko bubel prawny to dywersja gospodarcza bo wpływy akcyzy do budżetu będą nisze niż koszty prowadzenia ewidencji i koszty kontroli kilkuset tysięcy drobnych sprzedawców i 2 milionów odbiorców węgla. To skandal za który twórcy tej ustawy powinni odpowiadać karnie za hamowanie gospodarki polskiej przez idiotyczną biurokrację !!!!
Problem znany jest od setek lat o czym świadczy poniższy wybór cytatów:
„Biurokracja to dobrze zorganizowana zaraza” powiedział Cyryl Parkinson, historyk brytyjski.
Im bardziej chore państwo, tym więcej w nim praw. -Tacyt (Publius Cornelius Tacitus, ok. 55 - ok. 120)
Rzec można, że nieomylnym, termometrem nędzy i bogactwa publicznego są koszty egzekucji podatkowej - Victor Hugo
Właśnie w Polsce wprowadzono podatek, którego koszty naliczania i ściągania w całej Polsce będą 3 krotnie wyższe niż jego wpływy do budżetu.
2012-01-03 19:42:23 87.205.184.* | Onnn
WSTYD!!!!!!! Człowiek kupujący 25kg węgla musi podawać swoje dane podpisywać oświadczenia ..... Co ta banda chce z nas zrobić??? Brak mi słów !!!!!!!!!! Brawo PO!!!
2012-07-11 22:38:12 83.22.228.* | rycho
PiS brał się za kontrolę bogatych a PO kontroluje biednych bo bogaty opala mieszkanie pradem albo gazem . Brawo dla PO!.Zniewolić bardziej nędzny naród.
2012-01-03 11:52:49 83.17.96.* | kasza-lot
Akcyza na powietrze, wodę, na wszystko! [0]
Niech żyje PO!!!!!!!!!!!!!!!
2012-01-03 11:47:09 178.213.122.* | i czasopisma się kłaniają
to nie jest "bubel prawny" Kto ma zarobić to zarobi. I czasopisma się kłaniają. [1]
To nie jest żaden bubel prawny. Jest ok , da się zarobić. Będzie z tego kaska.
2012-01-03 18:00:52 46.113.92.* | sdgsdfg
i drozsze ceny uslug i dobr konsumpcyjnych no i wieksze bezrobocie ty bedziesz jednak mial swoj darmowy lunch socjalistyczny nierobie
2012-01-03 10:05:29 81.219.112.* | świnia się nie myje i żyje
Re: Akcyza na węgiel i koks to "bubel prawny" [0]
Co z łazienkami? Nie myjąc pupy ratujesz kijanki.
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły