Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Agent niemieckiego wywiadu podejrzany o szpiegowanie dla USA

0
Podziel się:

Sprawa ta grozi dalszym wzrostem napięcia w stosunkach Berlin - Waszyngton. W zeszłym roku wyszło na jaw, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego masowo inwigilowała także obywateli niemieckich.

Agent niemieckiego wywiadu podejrzany o szpiegowanie dla USA
(theprint/iStockphoto)

Niemiecka prokuratura federalna wydała oświadczenie, w którym poinformowała o aresztowaniu 31-letniego mężczyzny podejrzanego o szpiegostwo, ale nie podała żadnych szczegółów.

Reuters podkreśla, że sprawa ta grozi dalszym wzrostem napięcia w stosunkach Berlin - Waszyngton, obciążonych już, gdy w zeszłym roku wyszło na jaw, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) masowo inwigilowała także obywateli niemieckich; na podsłuchu miał być m.in. telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Informatorzy Reutersa powiedzieli, że aresztowany przyznał się do przekazywania Amerykanom szczegółowych informacji na temat niemieckiej specjalnej komisji parlamentarnej, powołanej do zbadania sprawy inwigilacji NSA, ujawnionej przez Edwarda Snowdena.

Reuters ujawnia, że obaj ci politycy, którzy zastrzegli sobie anonimowość, są członkami dziewięcioosobowej komisji parlamentarnej, której posiedzenia są poufne i która odpowiada za nadzór nad wywiadem. Niektóre posiedzenia komisji ds. NSA również są poufne.

Jeden z informatorów Reutersa powiedział, że aresztowany _ nie miał bezpośredniego kontaktu z komisją śledczą _. Dodał, że mężczyzna ten dobrowolnie zaoferował swe usługi Amerykanom.

Ambasada USA w Berlinie odmówiła skomentowania tych informacji. Gazeta _ Bild _ informuje w udostępnionym w piątek materiale, który ma zostać opublikowany w sobotę, że mężczyzna ten przez dwa lata działał jako podwójny agent i wykradł w tym czasie 218 poufnych dokumentów, z których trzy dotyczyły komisji. _ Bild _ powołuje się na źródła w służbach bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
"Inwigilacja zaszkodziła relacjom USA-UE" - _ Rozmiary szpiegostwa NSA są nie do zniesienia _ - twierdzi komisarz Unii Europejskiej do spraw handlu Karel de Gucht.
Ambasador USA wezwany do MSZ Chin Chodzi o wycofanie zarzutów o cyberszpiegostwo wobec pięciu chińskich wojskowych.
Ten szpieg przechytrzył Adolfa Hitlera Amerykański pisarz i dziennikarz Stephan Talty, autor książki o losach błyskotliwego szpiega, zwraca uwagę, że gdyby nie II wojna światowa, Pujol prawdopodobnie niczym nie zapisałby się w historii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)