Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa w rządzie Tuska. "Rząd został zaatakowany przez grupę przestępczą"

0
Podziel się:

Do kontrowersyjnych słów szefa polskiego MSZ, które ujawniły taśmy Wprostu, odniósł się amerykański ambasador oraz rosyjskie media.

Afera podsłuchowa w rządzie Tuska. "Rząd został zaatakowany przez grupę przestępczą"
(PAP/EPA)

- _ To atak grupy przestępczej na rząd _- twierdzi Radosław Sikorski. Szef MSZ w wypowiedzi dla TVP Info odniósł się do opublikowanych przez _ Wprost _ stenogramu jego rozmowy z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Aktualizacja 14:03

-_ Rząd został zaatakowany przez zorganizowaną grupę przestępczą _ - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski w rozmowie z TVP Info.

- _ Jeszcze nie mamy pewności, kto za nią stoi. Ale mam nadzieję, że jej członkowie i ich mocodawcy zostaną zidentyfikowani i ukarani _ - podkreślił Sikorski, który jest bohaterem części opublikowanych przez tygodnik _ Wprost _ nagrań.

Jak dodaje TVP, Radosław Sikorski nie odpowiedział na pytanie, czy żałuje swoich słów, których użył w rozmowie z byłym ministrem Jackiem Rostowskim, chociażby tych o relacjach polsko-amerykańskich.

Najwięcej kontrowersji wzbudziły słowa szefa MSZ Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że sojusz Polski z USA jest nic niewarty i szkodliwy. Jak powiedział też: _ problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską samoocenę. Taka murzyńskość _ - ocenił.

Wieczorem minister Sikorski zamieścił na Twitterze link do hasła _ murzyńskość _ w Wikipedii. Zgodnie z zamieszczoną tam definicją, murzyńskość (négritude) to ruch literacki i polityczny zapoczątkowany w latach 30. XX wieku we Francji. Miał on być odpowiedzią na francuski kolonializm i rasizm - głosi definicja w Wikipedii.


PrntScreen z twitter.com/@sikorskiradek

_ Nie zamierzam komentować rzekomej treści prywatnych rozmów. Co do naszego sojuszu, myślę, że jest silny _ - napisał na portalu społecznościowym amerykański ambasador Stephen D.Mull.

Prasa amerykańska jest jednak bardziej sceptyczna. Rewelacje ujawnione przez _ Wprost _ mogą szczególnie zaskakiwać w czasie, gdy Polska _ najgłośniej domaga się zdecydowanej reakcji na działania Rosji na Ukrainie _ - zauważa _ New York Times _. Przypomina jednak, że rozmowa została nagrana przed wybuchem ukraińskiego kryzysu, który _ w nowym świetle postawił więzy bezpieczeństwa łączące Polskę z USA _.

Przywoływani przez nowojorski dziennik eksperci - Andrew Michta z Rhodes College w Memphis oraz Aleksander Smolar z Fundacji Batorego - zwracają uwagę na czas ujawnienia rozmowy. Rewelacje o Sikorskim wypłynęły w okresie, gdy _ Polska podejmuje kluczowe decyzje o obronności, modernizacji sił zbrojnych i zabiega o zwiększenie na swoim terytorium obecności wojskowej NATO i USA _ - podkreśla Michta.

Także _ Washington Post _ wyraża opinię, że ujawnienie treści rozmowy z udziałem Sikorskiego szkodzi rządowi. Na nagraniu minister _ ocenia, że silny sojusz jego kraju z USA jest pozbawiony wartości, "a wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa". Posługując się wulgarnym językiem twierdzi też, że polsko-amerykański sojusz mógłby skonfliktować Polskę z dwoma ważnymi sąsiadami, Niemcami i Rosją _ - relacjonuje gazeta.

Rosyjskie media: _ prawdziwy skandal _

Skandalem, który może kosztować karierę ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, nazywa rosyjska gazeta _ Komsomolskaja Prawda _ upublicznione przez tygodnik _ Wprost _ wypowiedzi szefa dyplomacji na temat stosunków polsko-amerykańskich.

Dziennik odnotowuje, iż w _ prywatnej rozmowie Sikorski wyraża opinię, że wewnętrzna polityka obecnego premiera Polski Donalda Tuska i ministra obrony Tomasza Siemoniaka jest błędem _, a sojusz polsko-amerykański _ jest nic nie wart _, ponieważ daje Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Pisząc o ujawnionych nagraniach, wielkonakładowa _ Komsomolskaja Prawda _ podsumowuje: _ Człowiek powiedział prawdę _ i w kraju u wielu znajdzie zrozumienie. _ Ale w Waszyngtonie - wątpliwe _. Jak ocenia gazeta, najdziwniejszy w całej tej historii może być fakt, że polskie władze _ doskonale zdają sobie sprawę z asymetrii swojej polityki zagranicznej _, ale nic nie mogą z tym zrobić. _ Albo nie pozwala na to _ wielki boss _ zza oceanu _ - dodaje.

_ To, że Polska jest najwierniejszym sojusznikiem Ameryki w Europie Wschodniej nie jest dla nikogo tajemnicą. Opierając się w wielu sprawach na Warszawie, Stany Zjednoczone prowadzą dziś na Ukrainie swoją zdecydowanie antyrosyjską politykę _ - pisze gazeta, która komentuje, że _ Polska jest dla Waszyngtonu swego rodzaju nadzorcą krajów bałtyckich i Ukrainy _.

Jak kontynuują autorzy, _ wielu ekspertów jest przekonanych, że także próby destabilizacji (prezydenta Białorusi) Alaksandra Łukaszenki Biały Dom podejmuje głównie polskimi rękami _. Ponadto Polska często posługuje się USA jako przeciwwagą dla Niemiec i Francji w Unii Europejskiej - twierdzi gazeta uważana za tubę Władimira Putina.

_ Komsomolskaja Prawda _ przypomina, że minister Sikorski był wspólnie z szefami dyplomacji Niemiec i Francji gwarantem podpisania i realizacji 19 lutego w Kijowie porozumienia między ówczesnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem a ukraińską opozycją. _ Jak się okazało gwarantem, na którym nie można polegać. Albo podstępnym _ - zauważa.

Z kolei _ Niezawisimaja Gazieta _ przytacza na temat podsłuchanej rozmowy depeszę ITAR-TASS, opatrując ją tytułem: _ Szefa polskiego MSZ najwyraźniej przyłapano na niechęci do Ameryki _. _ Kommiersant _ na stronie internetowej odnotowuje, że szef polskiego MSZ nazwał sojusz z USA _ bezużytecznym, a nawet niebezpiecznym _. Rosyjskie media komentują ujawnioną przez tygodnik _ Wprost _ rozmowę Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim przeprowadzona - według tygodnika - wiosną tego roku.

Żenująca rozmowa potencjalnego następcy Catherine Ashton

Z kolei _ Financial Times _ ocenia, że nagranie ujawnione przez tygodnik _ Wprost _, w którym szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski lekceważąco i wulgarnie wypowiada się o sojuszu Polski z USA, pogłębia kryzys wokół rządu Donalda Tuska.

_ Wprost _ już po raz drugi publikuje zapisy nagrań, które są kompromitujące dla polskiego rządu i grożą upadkiem centroprawicowemu gabinetowi Tuska. Dodatkowo niezręczna próba przejęcia nagrań przez prokuraturę i ABW w redakcji tygodnika ściągnęła na władze oskarżenia o nastawanie na wolność prasy - pisze brytyjski dziennik.

_ FT _ przypomina, że lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński domaga się głosowania w sprawie konstruktywnego wotum nieufności, a sam Tusk nie wyklucza przedterminowych wyborów parlamentarnych, choć zdaniem analityków jest to raczej ostrzeżenie pod adresem PO i PSL, aby _ nie sprawiały kłopotów _.

Gazeta zauważa również, że rozmowa, w której szef polskiej dyplomacji ocenia polsko-amerykański sojusz jako bezwartościowy, a nawet szkodliwy, _ może okazać się żenująca dla człowieka postrzeganego jako potencjalny następca szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton _.

_ FT _ zwraca też uwagę, że Sikorski opowiada się za stanowczą reakcją Zachodu na działania Rosji na Ukrainie i apeluje o zwiększenie obecności wojskowej NATO w Europie Wschodniej, a opublikowana przez _ Wprost _ rozmowa z jego udziałem miała miejsce przed wybuchem ukraińskiego kryzysu.

Pozostałe wiodące dzienniki brytyjskie, takie jak _ Guardian _ i _ Telegraph _, zamieściły depesze Reutera na temat kryzysu politycznego wywołanego publikacjami nagrań z podsłuchów.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes Orlenu pozwie _ Wprost _ za publikację nagrań podsłuchanych rozmów? W wydanym dzisiaj rano oświadczeniu Jacek Krawiec pisze, że wobec ewidentnego naruszenia jego dóbr osobistych podejmie stosowne kroki.
Których ministrów zwolni Tusk? Dziś kolejne nagrania Na kompromitujących taśmach znaleźli się Sikorski, Rostowski, Graś i Krawiec.
Czy Komorowski pomoże Tuskowi? Trzeba poczekać na wyjaśnienia ministra Sikorskiego i reakcję premiera.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)