Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa: Sojusz Lewicy Demokratycznej i Twój Ruch opracują wspólne projekty

0
Podziel się:

Partie zakładają wspólne: wnioski o komisje śledcze, zawiadomienia do prokuratury, NIK, UOKiK i KNF, wystąpienia o informacje rządu, interpelacje poselskie oraz projekt ustawy.

Leszek Miller i Janusz Palikot ogłosili <i>Porozumienie 61</i>
Leszek Miller i Janusz Palikot ogłosili <i>Porozumienie 61</i> (PAP/Paweł Supernak)

Prace nad 17 inicjatywami, mającymi wyjaśnić wszystkie wątki dotyczące ujawnionych przez tygodnik _ Wprost _ podsłuchów rozmów polityków PO, w tym ministrów rządu, szef SLD Leszek Miller oraz lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedzieli w ubiegłym tygodniu, ogłaszając zawarcie pomiędzy tymi klubami sejmowymi _ porozumienia 61 _ (tyle posłów mają oba kluby).

Dzisiaj zbierze się zespół Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Twojego Ruchu, powołany do opracowania inicjatyw, których celem ma być wyjaśnienie wszystkich wątków afery podsłuchowej.

Propozycje będzie opracowywać wspólny zespół polityków i ekspertów, któremu będzie przewodził dr Wojciech Szewko z SLD, ekspert ekonomiczny partii. Z wewnętrznego dokumentu zespołu, listy inicjatyw, wynika, że wśród nich mają być wnioski o komisje śledcze, zawiadomienia do prokuratury, NIK, UOKiK i KNF, wystąpienia o informacje rządu, interpelacje poselskie oraz projekt ustawy.

Na liście są trzy propozycje Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczych. Jedna ma się zająć bezpieczeństwem państwa i jest związana z brakiem odpowiednich procedur ochrony kontrwywiadowczej, co - zdaniem polityków SLD i TR - doprowadziło do nagrania rozmów wysokich urzędników państwowych.

Druga komisja miałaby zająć się rozmową byłego ministra transportu Sławomira Nowaka z byłym wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem. Komisja zbadałaby, czy nie doszło do nadużycia władzy przez Parafianowicza. Trzecia komisja dotyczyłaby sprawy gazoportu w Świnoujściu i _ nieprawidłowości w planowaniu i nadzorze nad tą strategiczną inwestycją _ - wynika z dokumentu zespołu SLD-TR. Sojusz proponuje też, żeby wspólnie z TR wystąpić o kontrolę NIK w tej sprawie.

Z kolei SLD chce komisji śledczej do spraw _ nieprawidłowości działania organów państwa, w tym prokuratury, dotyczących ujawnienia tajemnicy państwowej _. Chodzi o fragment rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim na temat operacji polskiego wywiadu w Afganistanie o kryptonimie ZEN, o tym że Antoni Macierewicz ujawnił tę operację podczas jej trwania publikując raport o WSI.

Sojusz chciałby też, aby powstała komisja śledcza, która miałaby wyjaśnić działania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza wobec Mennicy Polskiej, a także Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. W ujawnionej rozmowie Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką, szef MSW mówiąc o Zbigniewie Jakubasie, głównym udziałowcu Mennicy Polskiej stwierdza: _ może trzeba mu powiedzieć, jak można go bardziej okraść _.

Sojusz chce zawiadomić prokuraturę

W związku z tą rozmową Sojusz planuje również zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Sienkiewicza za działania wobec Mennicy Polskiej, a także chce, by Komisja Nadzoru Finansowego zbadała, czy nie doszło do celowej manipulacji kursami spółki Mennica Polska - jak zapisali politycy SLD w dokumencie - _ w celu jej przestępczego przejęcia _.

Wśród propozycji SLD ma być także projekt ustawy o prokuraturze. Nie jest on jeszcze sprecyzowany, ale Sojusz rozważa powrót do sytuacji, gdy minister sprawiedliwości był jednocześnie Prokuratorem Generalnym.

Kluby SLD i TR nie zgłoszą wniosku o wotum nieufności wobec Sienkiewicza; zapowiadają poparcie wniosku złożonego już przez PiS, którym w środę zajmie się Sejm. Przygotują natomiast wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego.

Sojusz i TR zamierzają wystąpić do rządu z wnioskiem o informację w sprawie działalności spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, o której również mówią Sienkiewicz i Belka. Oba kluby chcą też by działalność PIR skontrolowała NIK. O szczegółowe informacje ws. inwestycji prowadzonych przez PIR i ich ekonomiczne skutki kluby zwrócą się w interpelacji do ministra Skarbu Państwa.

Do NIK i UOKiK mają trafić wystąpienia w sprawie zbadania czy w 2011 r. nie doszło do _ celowego i niezgodnego z interesem spółki zaniżania hurtowych cen paliw przez PKN Orlen _. Wnioski również mają związek z upublicznionymi podsłuchami.

Lista wspólnych inicjatyw otwarta

Szewko podkreśla, że lista inicjatyw obu ugrupowań jest otwarta. Jak dodał, jeśli się pojawią nowe nagrania lub jeśli zostaną _ rozpoznane nowe wątki _ - będą kolejne wnioski.

W zespole, który spotka się w poniedziałek zasiadają posłowie TR: Artur Dębski (będzie wiceszefem), Wincenty Elsner, Armand Ryfiński i Artur Górczyński. Znajdą się w nim także działacze Twojego Ruchu Anna Kubica oraz Jerzy Budzyn.

Z SLD, poza szefem zespołu Wojciechem Szewko, będą to posłowie: Stanisława Prządka i Stanisław Wziątek, były europoseł Sojuszu Andrzej Szejna, oraz była posłanka SLD Małgorzata Winiarczyk Kossakowska.

Dębski zapowiada, że w poniedziałek odbędzie się pierwsze posiedzenie wspólnego zespołu. Zapewnia też, że wszystkie inicjatywy zostaną zrealizowane do połowy sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Wszystkie służby specjalne w rękach Tuska? _ Dla dużej części opinii publicznej trudne jest zrozumienie, że minister Sienkiewicz może być sędzia we własnej sprawie _ - zaznaczył Piechociński.
"Polskiego rządu nie powołują przestępcy" _ Nikt w Polsce nie jest ponad prawem, ani my politycy, ani przedsiębiorcy, ani dziennikarze _ - komentuje Minister Spraw Zagranicznych.
SLD nie poprze koalicji. "Rząd w kryzysie" - _ Nas nie interesuje kto jest starą komuszką, czy kto jest wstrętną babą, czy kto jest skurwielem, czy gdzie jest szambo _ - mówi Leszek Miller.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)