Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa: Coulson i Brooks oskarżeni

0
Podziel się:

Coulson i Brooks znaleźli się w grupie osób, którym postawiono zarzuty w związku z ich rolą w przechwytywaniu rozmów ponad 600 ludzi.

Afera podsłuchowa: Coulson i Brooks oskarżeni
(Polaris/East News)

Londyńska prokuratura poinformowała dziś o postawieniu zarzutów związanych z podsłuchami telefonicznymi Andy'emu Coulsonowi (na zdj.) i Rebece Brooks. W centrum tzw. afery podsłuchowej w Wielkiej Brytanii znalazł się tabloid _ News of the World _.

Coulson został wyznaczony na dyrektora ds. kontaktów z mediami w urzędzie premiera po wyborczym zwycięstwie konserwatystów w maju 2010 roku; ustąpił z tej funkcji na początku 2011 roku po wyjściu na jaw skali podsłuchów. W latach 2007-2010 był spin doktorem Davida Camerona - wówczas lidera opozycji.

W latach 2003-2007 Coulson kierował _ NotW _, nieukazującą się już gazetą wchodzącą w skład imperium Ruperta Murdocha. Krytycy Camerona twierdzą, że zatrudnił on Coulsona chcąc zapewnić sobie przychylność jego byłego szefa - Murdocha.

Rebekah Brooks to była dyrektor wykonawcza News International, brytyjskiej części koncernu medialnego Murdocha; była ona także redaktor naczelną _ News of the World _ oraz _ The Sun _.

Przedstawicielka prokuratury Alison Levitt powiedziała dziennikarzom, że Coulson i Brooks znaleźli się w grupie osób, którym postawiono zarzuty w związku z ich rolą w przechwytywaniu rozmów ponad 600 ludzi. Niektóre z tych osób zostały oskarżone indywidualnie w związku z podsłuchiwaniem hollywoodzkich gwiazd: Brada Pitta i Angeliny Jolie, piłkarza Wayne'a Rooneya czy byłego członka Beatlesów Paula McCartneya.

Jak sprecyzowano, oskarżono także sześciu innych wysokich rangą byłych dziennikarzy i członków personelu _ News of the World _. Maksymalna kara za włamania do telefonów to dwa lata w więzieniu i/lub grzywna.

Murdoch został zmuszony do zamknięcia _ NotW _ w lipcu 2011 roku, gdy wyszły na jaw informacje o wynajmowaniu przez tabloid hakerów i prywatnych detektywów, by włamywali się do skrzynek głosowych w telefonach znanych osobistości i ofiar przestępstw, aby zdobyć informacje.

W czasie, gdy Brooks kierowała _ NotW _ (2000-03), haker działający na zlecenie tabloidu włamał się do skrzynki głosowej zaginionej dziewczynki Milly Dowler, którą następnie znaleziono zamordowaną, i skasował niektóre wiadomości po ich odsłuchaniu, by zrobić miejsce dla następnych. Skłoniło to policję do przyjęcia błędnej hipotezy, że Dowler żyje, i naraziło _ NotW _ na zarzut ingerencji w policyjne śledztwo.

Upublicznienie afery podsłuchowej doprowadziło do wszczęcia trzech śledztw: tzw. operacji Elveden w sprawie opłacania przez brytyjskie tabloidy policjantów i urzędników za informacje, głównego śledztwa, tzw. operacji Weeting, która dotyczy działalności hakerów pracujących na zlecenie _ NotW _, oraz operacji Tuleta, badającej doniesienia o włamaniach do komputerów.

Zamieszanie w skandal Coulsona i Brooks, byłej znajomej Camerona, sprawiło, że ujawnienie podsłuchów przekształciło się w skandal polityczny na skalę krajową, który unaocznił niejasne powiązania między najważniejszymi politykami, policją i mediami.

Czytaj więcej w Money.pl
Rzecznik premiera Anglii aresztowany Rzecznik premiera Davida Camerona miał składać fałszywe zeznania.
Policja ma nowy sposób na przestępców Cyfrowe kamery zostaną umocowane na pasku nad głową zwierzęcia. Obraz będzie przesyłany do centrali.
Zapowiadają strajki na dzień przed Olimpiadą Pracownicy brytyjskich służb granicznych będą strajkować 26 lipca. 27 lipca w Londynie rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)