Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa. Barack Obama obiecuje udzielić informacji o inwigilacji

0
Podziel się:

Każda służba wywiadowcza, nie tylko nasza, lecz także europejska, azjatycka i jakakolwiek służba wywiadowcza ma jedną rzecz do zrobienia: spróbować zrozumieć lepiej świat i dowiedzieć się, co się dzieje w światowych stolicach - mówił prezydent.

Afera podsłuchowa. Barack Obama obiecuje udzielić informacji o inwigilacji
(willwhitedc/CC/Flickr)

USA dostarczą swym europejskim sojusznikom wszelkich informacji w sprawie elektronicznej inwigilacji, o którą oskarżana jest amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - zapewnił prezydent Barack Obama podczas wizyty w Tanzanii.

_ - Waszyngton ocenia treść artykułów prasowych cytujących dokumenty dostarczone przez byłego konsultanta NSA Edwarda Snowdena i USA powiadomią we właściwy sposób i we właściwym czasie swych sojuszników _ - oznajmił Obama w stolicy Tanzanii, Dar es Salaam.

Amerykański prezydent podkreślił, że służby wywiadowcze na całym świecie, w tym w krajach Unii Europejskiej, usiłują pozyskać dodatkowe informacje poza oficjalnymi doniesieniami mediów i prowadzą podobną działalność szpiegowską. Zaprzeczył jednocześnie informacjom agencyjnym, jakoby FBI i rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa otrzymały polecenie uregulowania sprawy Snowdena.

_ - Każda służba wywiadowcza, nie tylko nasza, lecz także europejska, azjatycka i jakakolwiek służba wywiadowcza ma jedną rzecz do zrobienia: spróbować zrozumieć lepiej świat i dowiedzieć się, co się dzieje w światowych stolicach, ze źródeł, które nie są dostępne za pośrednictwem "The New York Timesa" czy NBC News _ - powiedział.

Amerykańskie władze oskarżyły Snowdena o ujawnienie tajnych danych dotyczących inwigilacji elektronicznej. Przekazał on dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Zobacz także: Posłuchaj wypowiedzi Baracka Obamy:

Według _ Guardiana _ USA szpiegowały także pozaeuropejskich sojuszników, w tym Japonię, Południową Koreę i Indie.

Snowden przebywa od 23 czerwca w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż. W poniedziałek wieczorem media poinformowały, że poprosił on służby konsularne na lotnisku Szeremietiewo o azyl polityczny w Rosji.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Nie wiedzą, ile tajnych dokumentów zabrał Snowden mógł zabrać więcej dokumentów niż początkowo szacowano, a jego sprzymierzenie się z założycielem portalu WikiLeaks Julianem Assange zwiększa prawdopodobieństwo upublicznienia tych materiałów.
Wielki cios dla stosunków USA-Unia Schulz powtórzył, że jest głęboko zszokowany doniesieniami. Jego zdaniem takie postępowanie byłoby nie do przyjęcia.
Edward Snowden poprosił o azyl polityczny Snowden od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)