Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

700 prokuratorów mogłoby odejść w stan spoczynku

0
Podziel się:

W przypadku przejścia w stan spoczynku prokuratorów opinie konstytucjonalistów są rozbieżne, ponieważ prokuratura nie jest wpisana do konstytucji.

700 prokuratorów mogłoby odejść w stan spoczynku
(prezydent.pl/GFDL)

Do 700 prokuratorów mogłoby odejść w 2012 r. w stan spoczynku, gdyby wprowadzono niekorzystne dla nich zapisy. Prokuratur Generalny Andrzej Seremet (na zdj.) uważa, iż zasady stanu spoczynku dla prokuratorów powinny pozostać bez zmian.

Przypomniał o tym Maciej Kujawski z biura prasowego PG. Dodał, że Seremet zamówił w Biurze Spraw Konstytucyjnych PG analizę, czy ewentualne zmiany mogą być podważone przez zapisy konstytucji. - _ Na razie nie ma nawet wstępnego projektu zmian, trudno zatem wypowiadać się nam szczegółowo _ - powiedział Kujawski.

W expose premier Donald Tusk zapowiedział, że w połowie przyszłego roku pojawi się nowa regulacja dotycząca stanu spoczynku sędziów i prokuratorów. Jak mówił Tusk, wszystkie zmiany mają na celu przekonanie obywateli, że ciężary i trudy obrony Polski przed kryzysem muszą być rozkładane, jak to tylko możliwe, sprawiedliwie.

Kilka dni temu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że sędziowski stan spoczynku jest zagwarantowany konstytucyjnie i dlatego nie widzi on powodu, _ dla którego mielibyśmy dążyć do zmiany konstytucji _. Dodał, że w przypadku prokuratorów opinie konstytucjonalistów są rozbieżne (prokuratura nie jest wpisana do konstytucji). 9 grudnia Gowin po spotkaniu z Seremetem zgodził się z nim, że stan spoczynku prokuratorów to ich prawo nabyte i gwarancja niezależności. Jego resort przygotuje rekomendacje w tej sprawie.

Kujawski powiedział, że z wyliczeń PG wynika, że około 700 czynnych prokuratorów bądź już nabyło prawo do stanu spoczynku, bądź uzyska je w 2012 r. - _ Gdyby pojawiły się w prawie zapisy dla nich niekorzystne, mogliby się zdecydować na odejście, co mogłoby zaburzyć pracę prokuratury _ - dodał Kujawski. Wyjaśnił, że chodzi o _ najbardziej doświadczonych prokuratorów o najdłuższym stażu _.

Czytaj raport Money.pl

Prokuratorzy przechodzą w stan spoczynku po 65. roku i po 60. roku - w przypadku kobiet. Prokuratorowi przechodzącemu w stan spoczynku na ogólnych zasadach przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku. Wyjątkiem było 27 prokuratorów byłej Prokuratury Krajowej, niepowołanych w 2010 r. do Prokuratury Generalnej przy jej tworzeniu. Zastosowanie do nich miał przewidziany przez ustawę z 2009 r. o zmianie ustawy o prokuraturze jednorazowy i szczególny tryb - po przejściu w stan spoczynku przysługuje im do czasu osiągnięcia wieku 65. lat uposażenie w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku. Przedział wiekowy tych prokuratorów wynosił od 38 do 69 lat.

W tej grupie są m.in. Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski, których mandaty poselskie z list PiS wygasił marszałek Sejmu. Grzegorz Schetyna uznał, że jeśli chcieli oni zasiadać w Sejmie, musieli zrezygnować ze stanu spoczynku. Oni sami twierdzili, że prawo nie zabrania łączenia mandatu posła z mandatem prokuratora w stanie spoczynku. Decyzję Schetyny podtrzymał w listopadzie br. Sąd Najwyższy. Uznał, że pod pojęciem prokuratora trzeba rozumieć zarówno tych, którzy są w stanie czynnym, jak i w stanie spoczynku, a prokurator do końca życia jest ograniczony w swych prawach obywatelskich, np. nie może prowadzić działalności politycznej.

Specyficzna sytuacja sędziów i prokuratorów polega m.in. tym, że od ich uposażeń w czasach czynnego wykonywania zawodu nie jest odprowadzana składka do ZUS. Uposażenie dla sędziego czy prokuratora w stanie spoczynku nie pochodzi zatem z ZUS, lecz jest formą zabezpieczenia płaconą im przez Skarb Państwa za wcześniejszą służbę w wymiarze sprawiedliwości.

O cięciach finansowych w wymiarze sprawiedliwości czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sedziowie;i;prokuratorzy;nie;dostana;podwyzek;w;2012;r;,11,0,957963.html) Rząd zmraża płace. Kto nie dostanie podwyżki? Rząd chce zaoszczędzić na zamrożeniu sędziowskich i prokuratorskich płac około 140 milionów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t154641.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratorzy;sie;buntuja;przez;zapowiedz;tuska,74,0,996938.html) Prokuratorzy się buntują. Przez zapowiedź Tuska Seremet: _ Zniesienie stanu spoczynku uderza w niezależność prokuratorów _. Ponad pół tysiąca z nich, grozi odejściem z zawodu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)