Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

20 tysięcy odszkodowania za opieszałość sądu i prokuratora

0
Podziel się:

Rząd przyjął nowelizację ustawy o skardze na naruszenie praw stron.

20 tysięcy odszkodowania za opieszałość sądu i prokuratora
(PAP / MACIEJ CZAJKOWSKI)

Będzie można złożyć skargę nie tylko na opieszałe działanie sądu, ale i prokuratora. Rząd przyjął nowelizację o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy.

Obecnie za przewlekłość postępowania sądy przyznają tylko symboliczne zadośćuczynienie. Średnio jest kwota około 1- 2 tysięcy złotych.

Skargę będzie można złożyć w sytuacji, gdy dojdzie do naruszenia prawa do rozpoznania sprawy bez tzw. nieuzasadnionej zwłoki. Będzie można poskarżyć się na przewlekłość postępowania przygotowawczego, sądowego i wykonawczego.

ZOBACZ TAKŻE:

Ocenie zostaną poddane terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd i prokuratora oraz czynności sądu lub komornika podejmowane w celu przeprowadzenia i zakończenia egzekucji. Pod uwagę zostaną wzięte zawiłość sprawy, stopień skomplikowania i zachowanie się strony, która zarzuciła przewlekłość postępowania.

Skargę będzie można złożyć do prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie. Rozpatrzy ją sąd.

| Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy. Nowe przepisy określają, że prokurator prowadzący (lub nadzorujący) będzie zobowiązany niezwłocznie (bez podejmowania jakichkolwiek czynności) przedstawić skargę z aktami sprawy sądowi właściwemu. Sąd natomiast powinien wydać zalecenie dotyczące podjęcia odpowiednich czynności w wyznaczonym terminie - czytamy w komunikacie prasowym rządu. |
| --- |

Projekt przewiduje wyższe odszkodowanie niż dotychczas. Sąd obligatoryjne zasądzi na rzecz skarżącego kwotę od 2 do 20 tys. zł (obecnie może zasądzić kwotę do 10 tys. zł). Poszkodowany będzie też mógł dochodzić swoich praw także w procesie cywilnym.

Nowe prawo przewiduje także obowiązek informowania przez sąd prokuratora przełożonego nad prokuratorem prowadzącym lub nadzorującym postępowanie przygotowawcze, o wniesionej skardze dotyczącej postępowania przygotowawczego.

Przyjęty przez rząd projekt ma ograniczyć opieszałość działania sądu i prokuratur i skrócić czas trwania aresztów tymczasowych.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)