Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konflikt w Polskim Stronnictwie Ludowym. Nie było próby sił na radzie naczelnej partii

0
Podziel się:

- Byliśmy w gotowości do ataku, ale okazało się, że Waldek znowu się wycofał - zdradził jeden ze stronników byłego szefa PSL.

Janusz Piechociński i Waldemar Pawlak
Janusz Piechociński i Waldemar Pawlak (Iwanczuk/Reporter)

Na dzisiejszej radzie nikt nie złożył nawet wniosku o ocenę działalności prezesa Piechocińskiego. Było za to sporo o dopłatach do gospodarstw rolnych oraz o działaniach CBA wobec Jana Burego. PSL domaga się też postępów w wyjaśnianiu afery taśmowej.

Przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski rozwiewa wszelkie niedomówienia - władze partii nie zajmowały się oceną prezesa Janusza Piechocińskiego. - _ Nie było takiego wniosku w porządku dziennym, ani nie było wniosku rozszerzenia porządku dziennego o nowe punkty _ - ucina prasowe spekulacje Kalinowski.

Z kolei jeden z ludowców powiedział, że część posłów planowała taki wniosek, ale _ sygnału do ataku _ na lidera PSL nie dał wczoraj były prezes Waldemar Pawlak. _ - Byliśmy w gotowości, ale okazało się, że Waldek po okresie aktywności znowu się wycofał _ - wyjaśnił jeden ze stronników b. szefa PSL.

Politycy PSL nie zajmowali się więc personaliami. Głównymi tematami dzisiejszego spotkania była rekomendacja dla projektu systemu płatności bezpośrednich dla gospodarstw rolnych, ale również afera taśmowa oraz akcja CBA wobec Jana Burego. Janusz Piechociński podkreśla, że jego partia nie chce polityki uprawianej przy pomocy haków oraz oczekuje postępów śledztwa w sprawie afery taśmowej.

Przypomina, że od jej wybuchu minęło półtora miesiąca, a postępu zwłaszcza w wielu wątkach nie widać. Lider PSL dodaje, że jego stronnictwo nie zostawi tej sprawy bez wyjaśnienia, _ bez względu na to kogo to będzie bolało _.

Janusz Piechociński został wybrany na szefa ludowców w listopadzie 2012 roku. Pokonał wówczas nieznacznie Waldemara Pawlaka. Do zachwiania pozycji lidera ludowców doszło podczas debaty nad odwołaniem szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Wówczas doszło do wystąpienia posła Pawlaka, który domagał się odłożenia glosowania w związku z przeszukaniami biur posła Jana Burego.

Wniosek przepadł, PSL obronił szefa MSW, ale otwarta stała się sprawa walki o przywództwo w stronnictwie pomiędzy obecnym a byłym prezesem. Prognozowano, że podczas dzisiejszej Rady Naczelnej PSL może dojść do próby odwołania Piechocińskiego.

Polska ziemia tylko dla Polaków

Na dzisiejszym posiedzeniu zapadły również decyzję projektach zmian ustaw, które przedstawią Ludowcy. - _ Eksperci PSL przejrzeli podobne normy obowiązujące w państwach UE, aby były to cywilizowane, nowoczesne, europejskie i konstytucyjne rozwiązania, które będą szczelnie chronić polską ziemię przed wykupem i niekontrolowaną sprzedażą _ - zapowiedział prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL.

_ - Uzgodniliśmy w ramach koalicji, że jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa o ochronie polskiej ziemi _- powiedział Piechociński.

Chodzi o projekt ustawy regulującej obrót ziemią po 2016 r., kiedy skończy się okres ochronny na swobodny obrót ziemią w Polsce i obcokrajowcy będą mogli kupować grunty rolne bez wymaganego obecnie zezwolenia. Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego autorstwa PSL już został złożony w Sejmie.

Prezes PSL zapowiedział też, jak mówił, również uzgodnione z PO wpisanie do konstytucji zapisu, że Lasy Państwowe są wartością szczególną i chronioną. Wyraził nadzieję, że zmianę poprze nie tylko koalicja, ale i inne ugrupowania, w tym PiS.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawie jak NASA. Powstanie agencja kosmiczna Ustawę firmował Waldemar Pawlak. Zostanie prezesem?
Piechociński odwołany z funkcji prezesa PSL? Szef PSL w połowie czerwca zapowiedział, że na kolejnym posiedzeniu Rady Naczelnej podda pod ocenę jej członków i przeprowadzi procedurę wotum zaufana.
Skończyło się spotkanie koalicji Ludowcy nie przekonali koalicjanta do swoich zmian? Liderzy obu partii uzgodnili, że w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych rozmów, które pozwolą ustalić wspólne projekty ustaw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)