Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Przestępczość we Włoszech. Gangi kradną... orzeszki piniowe

0
Podziel się:

W niektórych włoskich sklepach, szczególnie dotkniętych tą najnowszą falą kradzieży, torebki z orzeszkami wyposażono w dodatkowe zabezpieczenia - takie, jakie w przypadku szampana i kawioru.

Przestępczość we Włoszech. Gangi kradną... orzeszki piniowe
(MPF/Wikimedia (CC BY-SA 3.0))

We Włoszech coraz częściej dochodzi do kradzieży orzeszków piniowych, czyli pinoli. Ten ważny składnik włoskiej kuchni osiągnął tak wysokie ceny, że powstały gangi specjalizujące się w jego kradzieżach. Orzeszki trafiają potem na czarny rynek.

W ostatnim czasie ich ceny tak poszybowały w górę, że stały się one wręcz artykułem luksusowym. Niewielkie opakowanie kosztuje nawet do 5-7 euro. Cena za kilogram sięga 80-100 euro.

Przyczyną gwałtownego wzrostu cen są coraz mniejsze zbiory pinoli z powodu pasożyta trawiącego drzewa iglaste w basenie Morza Śródziemnego oraz zeszłoroczna wyjątkowo kapryśna aura, w wyniku której nie dojrzały szyszki z cennymi orzeszkami. W rezultacie cała ich produkcja spadła o połowę.

Tymczasem popyt na te orzeszki nie słabnie, bo bez nich nie można przygotować tradycyjnego sosu pesto i wielu deserów. Dlatego tymi smakowitymi nasionami niektórych gatunków sosny, posiadającymi wysoką wartość odżywczą zainteresował się świat przestępczy.

W Perugii karabinierzy zatrzymali mężczyznę, który ukradł w sklepie 30 torebek orzeszków piniowych za 200 euro. To jeden z wielu przykładów tego procederu. Z hurtowni w Ligurii skradziono 7 ton orzeszków o wartości rynkowej 400 tysięcy euro. Ofiarami złodziei padli także inni producenci i hurtownicy w tym regionie, słynącym z sosu pesto po genueńsku.

Cała seria takich przypadków, zanotowanych w różnych punktach kraju, skłoniła policję do postawienia tezy, że zajmują się tym nowe wyspecjalizowane grupy przestępców. To wciąż drożejące kulinarne _ złoto _ sprzedają na czarnym rynku. Zauważa się, że na ten kradziony towar nie brakuje chętnych. Sprzedawany jest na targach, trafia też do małych sklepów.

W niektórych włoskich supermarketach, szczególnie dotkniętych tą najnowszą falą kradzieży, niewielkie torebki z orzeszkami wyposażono w dodatkowe zabezpieczenia przed złodziejami; takie, jakie stosuje się w przypadku szampana, kawioru i drogich win.

Czytaj więcej w Money.pl
Odzyskali skradzione antyki warte miliony euro Dzięki współpracy włoskich śledczych i władz Szwajcarii poszukiwane antyki zostały przejęte z magazynów należących do podejrzanego handlarza, znajdujących się w Bazylei.
Lokalna kradzież stulecia. Okradli jubilera Łupem złodziei padły wyroby ze złota i szlachetne kamienie. W przeliczeniu na złotówki ich wartość to ponad 3 mln złotych.
Zuchwały rabunek z piramidy. Niemcy skazani Według przedstawicieli sądu w egipskiej prowincji Giza trzej Niemcy, których przedstawiono jako naukowców, ukradli m.in. fragmenty kamiennego kartusza z wpisanym imieniem faraona.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)