Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ocieplenie klimatu. Holendrzy składają pozew zbiorowy przeciwko rządowi

0
Podziel się:

Chcą w ten sposób zmusić władze do szybszej redukcji emisji CO2.

Ocieplenie klimatu. Holendrzy składają pozew zbiorowy przeciwko rządowi
(Vickifrance/Dreamstime)

Prawie 900 Holendrów złożyło bezprecedensowy pozew zbiorowy przeciwko rządowi, zarzucając mu, że nie dość chroni obywateli przed zmianami klimatu. Chcą w ten sposób zmusić władze do szybszej redukcji emisji CO2. Pierwsze posiedzenie sądu odbyło się we wtorek w Hadze.

Koordynująca obywatelską akcję Marjan Minnesma powiedziała mediom, że pozywający chcą, by sąd zmusił holenderski rząd do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu z poziomem z lat 90. Jako cel wyznaczyli 2020 rok.

Według inicjatorów akcji to pierwszy przypadek w Europie, by obywatele podjęli działania prawne, aby obciążyć państwo odpowiedzialnością za niedostateczne ich zdaniem przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To także najprawdopodobniej pierwszy przypadek na świecie, w którym wskazano prawa człowieka, obok prawa krajowego, jako podstawę prawną obligującą państwo do ochrony obywateli przed ociepleniem klimatu.

Pozywający chcą, by sędziowie zakwalifikowali ocieplenie klimatu o ponad 2 stopnie Celsjusza (w stosunku do epoki przedprzemysłowej) jako "łamanie praw człowieka". Orzeczenie sądu oczekiwane jest 24 czerwca.

Komentatorzy zwracają uwagę, że nie jest przesądzone, czy sąd będzie mógł albo chciał wypowiedzieć się w kwestii ocieplenia klimatu, które jest w dalszym ciągu przedmiotem naukowej debaty i bywa kwestionowane.

Unia Europejska zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do 2030 roku. Stany Zjednoczone, drugi największy emitent za Chinami, dążą do redukcji o 26-28 proc. do roku 2025.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak będą sprzedawać prawa do emisji CO2 Głównym zadaniem regulacji jest zapewnienie Polsce zgodnego z najnowszymi przepisami UE monitorowania emisji i sprawozdawczości.
"Weto Polski niewygodne dla Tuska" Z polskiej perspektywy lepiej byłoby mieć to porozumienie teraz - przekonuje ekspertka.
Przez to może zdrożeć prąd. Burza w Sejmie PiS chce odrzucenia projektu ustawy o handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Reszta klubów jest za dalszymi pracami.
prawo na lewo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)