Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów firmowych

0
Podziel się:

Najpóźniej w drugim kwartale 2014 roku należy spodziewać się kolejnych zmian przepisów dotyczących zasad odliczania podatku VAT.

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów firmowych

Z początkiem 2014 roku rozszerzony zostanie katalog samochodów osobowych oraz innych pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony, których nabycie będzie uprawniało do pełnego odliczenia VAT-u. Należy się jednak spodziewać, że korzystne przepisy będą obowiązywały tylko przez kilka miesięcy.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, podatnicy podatku VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, mogą odliczyć 60 proc. podatku, nie więcej jednak niż kwotę 6 tys. zł. Od tej reguły ustawodawca przewidział szereg wyjątków, pełny VAT można bowiem odliczyć m.in. w przypadku nabycia tzw. pojazdów wielozadaniowych, vanów, pickupów, pojazdów specjalnych czy busów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób.

Od nowego roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, m.in. art. 86a. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku nabywania pojazdów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, VAT nadal będzie można odliczać na dotychczasowych zasadach. Dodatkowo podatnik VAT będzie mógł odliczyć cały podatek także w przypadku nabycia pojazdów samochodowych, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wyniesie:

  • 1, jeżeli dopuszczalna ładowność będzie równa lub większa niż 425 kg,
  • 2, jeżeli dopuszczalna ładowność będzie równa lub większa niż 493 kg,
  • 3 lub więcej, jeżeli dopuszczalna ładowność będzie równa lub większa niż 500 kg.

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz liczba miejsc (siedzeń) będzie określana na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. W konsekwencji, zakres uprawnienia do odliczenia podatku VAT będzie uzależniony od rodzaju homologacji danego pojazdu.

Warto zwrócić uwagę, że zmianie uległy również przepisy określające warunki homologacji pojazdów zaprojektowanych i skonstruowanych do przewozu ładunków o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (kategoria N1, zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE nr 678/2011 z 14 lipca 2011 r. zmieniającym dyrektywę 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady). W praktyce, zainstalowanie w samochodzie tzw. kratki oddzielającej kabinę kierowcy i miejsca dla pasażerów od przestrzeni załadunkowej nie jest już bezwzględnie konieczne, by samochód mógł uzyskać homologację ciężarową. Pojazd powinien jednak spełniać precyzyjnie określone wymogi, dotyczące m.in. konstrukcji przestrzeni ładunkowej oraz otworu ładunkowego a w przypadku braku kratki, posiadać dodatkowo m.in. elementy zabezpieczające, przeznaczone do ochrony przewożonych osób w przypadku przemieszczania się ładunku w trakcie jazdy.

Aby skorzystać z korzystnych rozwiązań podatkowych, nie należy odkładać decyzji o zakupie pojazdu. Najpóźniej w drugim kwartale 2014 roku należy spodziewać się kolejnych zmian przepisów dotyczących zasad odliczania podatku VAT. Zapowiadane jest m.in. ograniczenie liczby wyjątków uprawniających podatnika do odliczenia pełnego VAT-u w przypadku nabywania samochodów osobowych lub innych pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony.

Czytaj więcej w Money.pl
Po wypadku zwrot kosztów auta zastępczego? Refundacji mogą podlegać tylko faktycznie poniesione, celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki poszkodowanego.
Podatek od spadku będzie uproszczony? Projekt zmian w podatkach od spadków i darowizn zakłada uproszczenie i ujednolicenie wysokości zwolnień od podatku we wszystkich grupach podatkowych.
Unikanie podatków. Kiedy jest legalne? Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić klauzulę zabraniającą obejścia prawa podatkowego.

Autor jest aplikantem radcowskim w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)