Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Użytkowanie wieczyste - co sprawdzić przed kupnem

0
Podziel się:

Jeżeli grunt nie jest własnością ani Skarbu Państwa, ani samorządu, to nie może na nim istnieć użytkowanie wieczyste.

Użytkowanie wieczyste - co sprawdzić przed kupnem

Użytkowanie wieczyste jest prawem bardzo zbliżonym do własności, ale nią nie jest. Dlatego często popełniamy błędy, bo nie zauważamy, że kupując użytkowanie nawet wpisane do księgi wieczystej, możemy kupić prawo nieistniejące.

Warto zwrócić uwagę na dwa aspekty: pierwsze, to że użytkowanie wieczyste może powstać i istnieć wyłącznie na gruncie Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego. Oznacza to, że jeżeli grunt nie jest własnością ani Skarbu Państwa, ani samorządu, to nie może na nim istnieć użytkowanie wieczyste.

Zatem powstaje problem, jeśli kupujemy użytkowanie wieczyste i okazuje się, że na skutek decyzji reprywatyzacyjnej własność gruntu odzyskała inna osoba, tzn. że stwierdzono, że ta inna osoba zawsze była właścicielem, a Skarb Państwa nigdy własności nie nabył. W takiej sytuacji nabywca jest chroniony, tzn. prawo użytkowania wieczystego istnieje, jeżeli nabył je w dobrej wierze.

Jednak uwaga: nabył w dobrej wierze, to znaczy, że nie wiedział o tym, że Skarb Państwa nie jest właścicielem, lub nie mógł z łatwością się o tym dowiedzieć. Jeśli więc ktoś np. otrzymał od byłego właściciela informację, że toczy się postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji nacjonalizacyjnej, to dobra wiara takiego nabywcy pozostaje co najmniej pod znakiem zapytania.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t148765.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/czy;mozna;obnizyc;stawke;za;uzytkowanie;wieczyste,142,0,852878.html) Czy można obniżyć stawkę za użytkowanie wieczyste
Oczywiście, użytkownicy wieczyści starają się przekształcać użytkowanie wieczyste we własność. W sytuacji, gdy użytkowanie istnieje mimo tego, że Skarb Państwa nie jest właścicielem gruntu, jest to niemożliwe. Zatem nabywca - mimo że jest użytkownikiem wieczystym i jest chroniony przez dobrą wiarę - pozostanie zmuszony do płacenia podwyższających się opłat za użytkowanie wieczyste, a po jego wygaśnięciu utraci prawo. Teoretycznie powinien otrzymać zwrot za wzniesione budynki, ale w praktyce nikt nie wie, od kogo, ani na jakich zasadach.

Drugim aspektem sprawy jest samo istnienie użytkowania wieczystego. Prawo to może powstać albo z mocy prawa (i wówczas podstawą do wpisu do księgi wieczystej jest decyzja potwierdzająca powstanie tego prawa), albo na mocy umowy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t88054.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uzytkowanie;wieczyste;-;dlaczego;jest;korzystne;dla;dewelopera,123,0,614011.html) Użytkowanie wieczyste - dlaczego jest korzystne dla dewelopera?
Umowa może zawierać klauzule zobowiązujące użytkownika wieczystego do określonego działania (jak wybudowania w terminie określonym w umowie jakiegoś budynku), więc w przypadku niewykonania tych obowiązków umowa może być rozwiązana przez Skarb Państwa lub gminę. Z kolei decyzja administracyjna stojąca u podstaw wpisu użytkowania wieczystego do księgi wieczystej może być nieważna, co oznacza, że użytkowania wieczystego nie ma. W takim razie najprawdopodobniej nabywca użytkowania, jako prawa nieistniejącego nie nabędzie, i to pomimo posiadania dobrej wiary.

Obie powyższe okoliczności mogą być łatwe do sprawdzenia w wyniku normalnego badania księgi wieczystej i załączonych do niej dokumentów. Jeżeli więc zaniechamy sprawdzenia, to ryzykujemy, że nabędziemy coś, co wkrótce utracimy. A strata to nie tylko utrata nieruchomości, to również strata poczynionych na niej inwestycji.

Jeżeli ktoś zdecyduje się na nabycie użytkowania wieczystego, czy po prostu nieruchomości, warto sprawdzić ich stan. Koszt takiego sprawdzania w porównaniu z ryzykiem nie jest znaczący, a można uchronić się od poważnych strat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t45796.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;za;zmiana;prawa;uzytkowania;wieczystego;w;prawo;wlasnosci,250,0,818426.html) Rząd za zmianą prawa użytkowania wieczystego w prawo własności Użytkownicy staliby się właścicielami. Zmiany mają być wprowadzone stopniowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t91281.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/co;robic;gdy;wzrosly;oplaty;za;uzytkowanie;wieczyste,193,0,594113.html) Co robić gdy wzrosły opłaty za użytkowanie wieczyste? Możemy starać się o bonifikatę lub złożyć odwołanie do SKO.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t132229.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/spoldzielnie;juz;prawie;nie;buduja;nowe;prawo;nic;nie;zmieni,80,0,774224.html) Spółdzielnie mieszkaniowe do lamusa 10 lat temu spółdzielnie budowały ponad 60 proc. mieszkań, teraz - zaledwie 3,79 proc. Odchodzą do lamusa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)