Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urlop wypoczynkowy przy pierwszym zatrudnieniu

0
Podziel się:

Kiedy pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego jeśli dopiero rozpoczął pracę?

Urlop wypoczynkowy przy pierwszym zatrudnieniu

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu uzależniony jest od stażu, jak również przebiegu edukacji pracownika. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy nie będzie jednak mógł od razu skorzystać z urlopu.

Uprawnienia do pierwszego urlopu pracownik nabywa z dołu po przepracowaniu pierwszego miesiąca w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Zasada ta obowiązuje w roku kalendarzowym, w którym pracownik rozpoczął swoją karierę zawodową. Na zasadę nabywania prawa do urlopu w pierwszym roku kalendarzowym zatrudnienia nie będzie miała wpływu zmiana pracodawcy w trakcie tego okresu.

_ Pracownik nabywa z każdym przepracowanym miesiącem prawo do 1/12 całkowitego wymiaru urlopu. Kodeks pracy przewiduje, że wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni. _Prawo do kolejnych urlopów pracownik będzie nabywał z góry w pełnym wymiarze w dniu 1 stycznia każdego roku, jeśli pozostaje na ten dzień w stosunku pracy. W drugim roku kalendarzowym zatrudnienia pracownik uzyska prawo do urlopu w pełnym wymiarze z dniem 1 stycznia nawet, jeśli w poprzednim roku podjął zatrudnienie i w ogóle nie nabył prawa do urlopu.

Przykład: Pracownik zostaje zatrudniony dnia 19.12.2006 roku. W 2006 roku nie przepracowując miesiąca nie uzyskał prawa do urlopu. Natomiast pozostając w stosunku pracy w dniu 01.01.2007 roku pracownik nabył prawo do urlopu za 2007 rok w pełnym wymiarze.

Pracownik nabywa z każdym przepracowanym miesiącem prawo do 1/12 całkowitego wymiaru urlopu. Kodeks pracy przewiduje, że wymiar urlopu wynosi 20 lub 26 dni. Uprawnienie do urlopu w powiększonym wymiarze 26 dni pracownik nabywa, kiedy okres jego zatrudnienia wynosi co najmniej 10 lat. Do okresu tego wliczany jest czas nauki, ale niekoniecznie w jego rzeczywistym wymiarze, lecz na zasadach ustalonych w kodeksie pracy, np. dla absolwentów szkół wyższych wynosi on 8 lat.

Na potrzeby ustalenia wymiaru urlopu jako okres pracy traktuje się edukację:
- w zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej w wymiarze wynikającym z programu nauczania (max. 3 lata),
- w średniej szkole zawodowej w wymiarze wynikającym z programu nauczania (max. 5 lat),
- w średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych i równorzędnych szkół zawodowych - w wymiarze 5 lat,

4) w średniej szkole ogólnokształcącej - w wymiarze 4 lat,
5) w szkole policealnej - w wymiarze 6 lat,
6) w szkole wyższej - w wymiarze 8 lat.

_ Okresy te nie podlegają sumowaniu. Zatem najdłuższym okresem nauki zaliczanym na potrzeby ustalenia wymiaru urlopu będzie zatem okres 8 letni. _Okresy te nie podlegają sumowaniu. Zatem najdłuższym okresem nauki zaliczanym na potrzeby ustalenia wymiaru urlopu będzie zatem okres 8 letni. W związku z tym, pracownik podejmujący pierwszą pracę co do zasady będzie korzystał z urlopu w niższym, 20 dniowym wymiarze.

Kodeks pracy nie ustala zasad zaokrąglania niepełnych dni urlopu udzielanych na zasadach opisanych powyżej, podczas gdy 1/12 z 20 dni, wynosi 1,66 dnia. Udzielenie urlopu w takim wymiarze byłoby technicznie skomplikowane. Dlatego też zaleca się zaokrąglanie wymiaru urlopu na korzyść pracownika, w górę, do pełnego dnia.

Autor jest prawnikiem w Kancelarii BSO Prawo & Podatki - Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu.www.bramorski.pl

prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)