Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umorzenie udziałów w spółce

0
Podziel się:

Jakie skutki podatkowe może decyzja zbycia udziałów w spółce, które otrzymamy w spadku?

Umorzenie udziałów w spółce

Dostałem w spadku udziały w spółce. Nie interesuje mnie uczestnictwo w spółce, zdecydowałem się więc je zbyć. Czy ta decyzja może mieć dla mnie jakieś skutki podatkowe?

Sprzedaż udziałów będzie w takiej sytuacji opodatkowana w dosyć niekorzystny sposób, bo osiągnie pan wysoki dochód stanowiący różnicę między przychodem a kosztami uzyskania przychodu.

Przychodem będzie rynkowa cena uzyskana ze sprzedaży udziałów, podczas gdy kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na ich nabycie. W przypadku nabycia nieodpłatnego tytułem darowizny lub spadku koszty te są raczej niewielkie (np. opłaty notarialne), dochód będzie więc prawdopodobnie wysoki.

_ Gdy nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszt uzyskania przychodu nie może być wyższy niż ich wartość z dnia nabycia. _Inaczej jest, gdy następuje odpłatne umorzenie udziałów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych oprócz ogólnych zasad ustalania dochodu przewiduje w określonych sytuacjach szczegółowe zasady jego obliczania.

Jedna z nich uregulowana jest w art. 24 ust. 5d. Zgodnie z jego brzmieniem dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu.

Gdy nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszt uzyskania przychodu nie może być wyższy niż ich wartość z dnia nabycia.

Umorzenie a koszty

Wykładnia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każe przyjąć, iż wolą ustawodawcy było nadanie temu przepisowi szczególnego znaczenia. Gdyby bowiem ustawodawca przyjął, że koszty uzyskania przychodów przy umorzeniu udziałów należy określić na poziomie wydatków faktycznie poniesionych na ich nabycie (jak podczas sprzedaży udziałów), to zapewne nie sformułowałby odrębnej normy dla potrzeb zdefiniowania dochodu w związku z umorzeniem udziałów.

_ Mając na uwadze zwolnienie od podatku od spadków i darowizn, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez na przykład małżonka lub zstępnych, przy zachowaniu określonych warunków, może być wyjątkowo atrakcyjne podczas zarządzania majątkiem wspólnym małżonków, w skład którego wchodzą akcje lub udziały. _Skorzystałby po prostu z norm określonych w przepisach art. 30b ust. 2 pkt 4 oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 wyżej wymienionej ustawy, w myśl których do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów zalicza się wydatki poniesione na nabycie tych udziałów.

Analiza przepisów tej ustawy prowadzi także do wniosku, że gdy są umarzane udziały (co oznacza de facto ich odpłatne zbycie na rzecz spółki w celu umorzenia), to kosztem uzyskania przychodów będzie wartość rynkowa tych udziałów z chwili nabycia ich przez podatnika w drodze darowizny lub odpowiednio spadku.

W konsekwencji zaś, jeśli między dniem nabycia udziałów przez podatnika w drodze darowizny a dniem ich zbycia nie zmieniła się zasadniczo wartość rynkowa udziałów (tj. w sytuacji, w której podatnik po prostu zbędzie te udziały, otrzymując w zamian kwotę odpowiadającą wartości rynkowej udziałów z dnia nabycia), to nie osiągnie on dochodu do opodatkowania ze względu na to, iż przychód z tego tytułu będzie się równał kosztom uzyskania przychodu.
Do bardzo podobnych wniosków dochodzą także organy podatkowe w nielicznych jednak interpretacjach dotyczących tej materii.

Podatek od różnicy

Na uwagę zasługuje na przykład opinia dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 22 października 2004 r. (nr BI/005/0653/04). Według niego opodatkowaniu podlega ewentualna dodatnia różnica pomiędzy przychodem uzyskanym w związku z umorzeniem udziałów a kosztem ich wcześniejszego objęcia czy nabycia przez udziałowca.

Jeśli zaś te udziały zostały nabyte w drodze spadku, to z opodatkowania zwolniony jest przychód z tytułu umorzenia udziałów do wysokości ich wartości z dnia nabycia spadku. Opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 19 proc. podlegałaby jedynie pozostała kwota przychodu z tytułu umorzenia udziałów.

Bardzo podobne wnioski w zbliżonym stanie faktycznym sformułował naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku (nr RO-XV/415/PDOF-293/286/MK/07).

Uznał w swojej interpretacji, że ,,w sytuacji dokonania umorzenia nabytych w drodze darowizny udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po stronie udziałowca wystąpi dochód stanowiący nadwyżkę przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów nad kosztami uzyskania obliczonymi według art. 24 ust. 5d, to jest ustalonymi do wysokości wartości udziałów z dnia nabycia darowizny".

Mając na uwadze zwolnienie od podatku od spadków i darowizn, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez na przykład małżonka lub zstępnych, przy zachowaniu określonych warunków, może być wyjątkowo atrakcyjne podczas zarządzania majątkiem wspólnym małżonków, w skład którego wchodzą akcje lub udziały.

Autor jest Partnerem Zarządzający w Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy, ekspertem w dziedzinie prawa finansowego

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)