Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka niewypłacalna? Jak nie odpowiadać za jej długi

0
Podziel się:

Należy natychmiast, ale nie później niż w dwa tygodnie po powołaniu do zarządu, złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Spółka niewypłacalna? Jak nie odpowiadać za jej długi

Ktoś kto obejmuje funkcję w zarządzie spółki, która ma większe lub mniejsze kłopoty finansowe, tzn. nie spłaca zobowiązań, nie może sądzić, że skoro objął funkcję, kiedy już spółka długi miała, to nie on będzie za nie odpowiadał. Przekonanie, że członek zarządu odpowiada tylko za to, co sam zrobił, tj. za długi powstałe za jego kadencji jest mylne. Każdy członek zarządu, który nie składa wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, odpowiada osobiście za długi spółki.

Oznacza to tyle, że jak spółka długów nie zapłaci, to zapłaci je zarząd. I nie ma znaczenia, że długi powstały przed tym, zanim dana osoba objęła funkcję w zarządzie spółki.

Co zatem robić, jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której okaże się, że spółka, do zarządu której właśnie zostaliśmy powołani, jest niewypłacalna? Należy natychmiast, ale nie później niż w dwa tygodnie po powołaniu, złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. I wniosek musi być dobrze przygotowany, czyli nie może zawierać braków formalnych pozwalających sądowi na jego zwrot.

**Kontrola w spółce z o. o.

Odrzucony lub zwrócony wniosek nie wywołuje żadnych skutków prawnych, co oznacza, że sytuacja jest taka, jakby wniosku nie było. Nawet jeśli sąd oddali taki wniosek z powodu braku środków na prowadzenie upadłości, to zarząd uwalnia się od odpowiedzialności. Jest to reguła bardzo ściśle przestrzegana i nie ma od niej praktycznie wyjątków.

Druga możliwość - należy po prostu nie obejmować żadnych funkcji w spółkach, zanim nie przekonamy się ponad wszelką wątpliwość, że albo spółka jest w dobrej sytuacji finansowej, albo wspólnicy mają pomysł, jak spółkę dofinansować, żeby była ona wypłacalna. Spółka przed jej objęciem powinna być starannie i profesjonalnie zbadana.

I na koniec pocieszająca wiadomość: istnieje możliwość obrony, jeśli już zostaniemy pozwani za długi spółki. Można bronić się wykazując, że mimo nie zgłoszenia wniosku w terminie wierzyciel nie poniósł szkody. Jest to jednak obrona bardzo trudna, dlatego lepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której dojdzie do pozwu.

Więcej o przepisach dotyczących spółek czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t160827.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/czy;czlonek;zarzadu;spolki;moze;byc;prokurentem,82,0,933202.html) Czy członek zarządu spółki może być prokurentem? Należy zadbać o wyraźne wskazanie, w jakim charakterze składa na różnych dokumentach podpis osoba, która jest zarazem członkiem zarządu i prokurentem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ile;trwa;kadencja;czlonka;zarzadu;spolki;z;o;o;,60,0,923452.html) Ile trwa kadencja członka zarządu spółki z o. o. Mandat członka zarządu wygasa w dniu odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie za pełny rok obrotowy pełnienia funkcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t138224.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;zlozyc;rezygnacje;z;funkcji;czlonka;zarzadu;spolki;z;o;o;,96,0,901472.html) Jak złożyć rezygnację z funkcji członka zarządu spółki z o. o. Składając oświadczenie o rezygnacji należy wyraźnie wskazać, że dotyczy ona funkcji członka zarządu, a nie jedynie danej funkcji w organie spółki - np. prezesa.

Autor jest adwokatem w Kancelarii Celichowski Szyndler i Partnerzy

prawo spółek
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)