Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Separacja - jakie ma skutki prawne?

0
Podziel się:

Pozew lub wniosek składany jest do sądu okręgowego.

Separacja - jakie ma skutki prawne?

Osoby, które nie są zdecydowane na rozwód a jednocześnie dążą do uregulowania sytuacji swojego małżeństwa przez sąd przewidziana jest instytucja separacji.

Z żądaniem separacji może wystąpić każdy małżonek oddzielnie lub oboje małżonkowie razem, gdy nie mają dzieci, wówczas jest to wniosek.

Pozew lub wniosek składany jest do sądu okręgowego na obszarze właściwości, którego małżonkowie zamieszkują. Jeżeli strony nie mieszkają razem, będzie to sąd ostatniego wspólnego miejsca ich zamieszkiwania, o ile którykolwiek z małżonków dalej tam przebywa.W pozostałych przypadkach właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego.

Opłaty sądowe jakie należy ponieść wnosząc pozew o separację to wpis w wysokości 600 złotych. Jeżeli małżonkowie wnoszą zgodnie o separację opłata ta wynosi 100 złotych.

Podstawą żądania orzeczenia separacji jest zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Mimo tego niedopuszczalne jest orzeczenie separacji, jeżeli jest to sprzeczne z dobrem wspólnych małoletnich dzieci obu małżonków.

Orzeczenie separacji ma podobne skutki jak rozwód z tym wyjątkiem, że małżonkowie nie mogą zawrzeć nowego małżeństwa. Ustaje między nimi małżeńska wspólność majątkowa. W konsekwencji możliwe jest dokonanie podziału majątku. Małżonkowie nie dziedziczą również po sobie. Wyłączone zostaje domniemanie pochodzenie dziecka od męża matki. Separacja może zostać zniesiona na zgodne żądanie małżonków.

Autorka jest adwokatem z Kancelarii Adwokackiej

prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)