Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Promesa koncesji w prawie energetycznym

0
Podziel się:

Promesa gwarantuje przedsiębiorcy, że jeżeli spełni niezbędne warunki, to uzyska koncesję.

Promesa koncesji w prawie energetycznym

Gdy przedsiębiorca chce rozpocząć działalność, która zgodnie z ustawą prawo energetyczne wymaga uzyskania koncesji na wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję, obrót paliwami lub energią (dalej jako koncesja) może się starać o wydanie promesy.

Promesa oznacza dla przedsiębiorstwa uzyskanie przyrzeczenia uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia postępowania o koncesję. Promesa nie oznacza, że przedsiębiorca może rozpocząć prowadzenia działalności, a jedynie gwarantuje mu, że jeżeli spełni wszystkie niezbędne warunki wymienione w promesie to wtedy takie zezwolenie uzyska. Takie zabezpieczenie umożliwia przedsiębiorcy podjęcie często bardzo drogich inwestycji oraz przygotowanie się do podjęcia koncesjonowanej działalności gospodarczej bez ryzyka, że po ich zrealizowaniu nie będzie miał prawa do podjęcia działalności. Z drugiej strony przedsiębiorca, któremu odmówiono udzielenia promesy, powinien przeanalizować z jakich powodów mu odmówiono i czy dalsza inwestycja jest celowa skoro organy administracji publicznej stwierdzają, że nie spełnia on przesłanek udzielenia koncesji.

Ponadto trzeba mieć na uwadze, że przedsiębiorca, który uzyskał promesę co do zasady nie może przekazać nikomu wynikających z niej praw, ponieważ została ona przypisana jednemu ściśle określonemu podmiotowi i tylko on może korzystać z praw z niej wynikających. Jest to rozwiązanie analogiczne do przyjętego dla możliwości przeniesienia praw wynikających z koncesji. Zezwolenie, koncesja, a może licencja?

Promesa jest wydawana przez organ udzielający koncesji czyli Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w drodze administracyjnej na wniosek przedsiębiorcy. Oznacza to, że cała procedura udzielenia, cofnięcia bądź odmowy wydania koncesji będzie podlegała regulacji KPA (kodeksu postępowania administracyjnego)
i w tej drodze będzie też zaskarżana. Ponadto, wniosek powinien zadośćuczynić wymogom przewidzianym dla wniosku o udzielenie koncesji, czyli zawierać wszystkie niezbędne dokumenty i informacje jakie są niezbędne dla wydania koncesji. Nie oznacza to jednak, że wszystkie warunki prowadzenia działalności muszą już być spełnione.

W takim wypadku wydanie promesy było by bezcelowe. Prezes URE wydając promesę określi w niej jakie warunki muszą być spełnione do uzyskania koncesji a także okres w jakim promesa będzie obowiązywała. Termin ten nie może być krótszy niż 6 miesięcy. W interesie przedsiębiorcy jest aby termin określony w promesie był jak najdłuższy ponieważ tylko w czasie jej obowiązywania może on realizować uprawniania z niej wynikające. Po przekroczeniu terminu określonego w promesie obowiązek udzielenia koncesji przez Prezesa URE ustaje.

Pojawia się jednak pytanie czy przedsiębiorca, który uzyska promesę może być pewien Ograniczenia w dostarczaniu prądu i ciepła
rozpoczęcia działalności koncesjonowanej. Co do zasady należy przyjąć, że Prezes URE ma obowiązek wydania koncesji w czasie obowiązywania promesy. Przedsiębiorca musi jednak spełnić wszystkie warunki określone w promesie. Warunki nie mogą być jednak uznane za spełnione jedynie na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy. Należy przedstawić odpowiednią dokumentację, która będzie stanowiła dowód w rozumieniu przepisów KPA, że wszystkie warunki zostały spełnione. Dodatkowo wydania koncesji można odmówić jeżeli nie spełnione zostały przesłanki z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej czyli
- uległy zmianie dane we wniosku o udzielenie promesy;
- zagrożona została obronność i bezpieczeństwo państwa lub jego obywateli;
- gdy nie spełniono warunków wydania koncesji lub gdy ilość koncesji była z góry ograniczona.

Autor jest aplikantem radcowskim w kancelario BSO Prawo & Podatki

Czytaj w Money.pl
Koncesje jako ograniczenie swobody działalności gospodarczej By zajmować się obrotem energii lub paliw trzeba posiadać koncesję.
Cofnięcie warunków przyłączenia do sieci energetycznej Odmowa przyłączenia do sieci może być spowodowana brakiem technicznych oraz ekonomicznych warunków przyłączenia do sieci.
Słup energetyczny na działce- kiedy może być problemem? Właściciel działki może żądać wynagrodzenia w zamian za służebność przesyłu.
energetyka
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)