Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto dziedziczy w przypadku, gdy nie ma testamentu

0
Podziel się:

Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia wtedy, gdy zmarła osoba nie zostawiła testamentu.

Kto dziedziczy w przypadku, gdy nie ma testamentu

Dziedziczenie ustawowe jest najczęstszym przypadkiem przejścia majątku zmarłej osoby na jego spadkobierców i następuje wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu. Wówczas mamy do czynienia z przypadkiem kiedy to ustawodawca określa krąg osób uprawnionych do dziedziczenia, a nie sam spadkodawca.

Spadkobierców ustawowych podzielić można na trzy następujące grupy:

  • małżonek i dzieci spadkodawcy - powoływani są w pierwszej kolejności i dziedziczą w częściach równych, jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku (w przypadku gdy do dziedziczenia jest uprawnionych więcej niż troje dzieci spadkodawcy),
    • małżonek, rodzice, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa - powoływani gdy brak zstępnych spadkodawcy, udział małżonka wynosi w tym przypadku 1/2 spadku,
    • gmina i Skarb Państwa *- *gdy brak małżonka spadkodawcy oraz krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, wówczas spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a gdy nie można ustalić miejsca ostatniego zamieszkania lub gdy znajdowało się ono po za granicami Rzeczpospolitej Polskiej spadek przypada Skarbowi Państwa.

Nowością w obowiązujących przepisach jest, na podstawie art. 934 kodeksu cywilnego, możliwość dziedziczenie przez dziadków spadkodawcy. Należy jednak pamiętać, iż dziadkowie spadkodawcy dziedziczą dopiero w przypadku gdy brak jest dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa oraz zstępnych rodzeństwa spadkodawcy.

Ustawodawca uregulował również problematykę dziedziczenia przez przysposobionego. Przepisy kodeksu cywilnego stanowią, iż osoba przysposobiona w sposób pełny dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by była jego dzieckiem, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego. Należy pamiętać, iż w takim przypadku przysposobiony nie dziedziczy po swoich naturalnych rodzicach i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim.

Ustawodawca, w art. 9351 oraz 940 kodeksu cywilnego, przewidział możliwość wyłączenia z dziedziczenia małżonka spadkodawcy. Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego z nim w separacji. Nadto małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Niniejsze wyłączenie następuje na mocy orzeczenia sądu.

W przypadku gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, a także we wszystkich wypadkach, gdy żyjące dziecko spadkodawcy ma być wyłączone od dziedziczenia, tak jakby nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadł, przypada jego dzieciom (czyli wnukom spadkodawcy) w częściach równych. Należy więc obliczyć udział nieżyjącego dziecka spadkodawcy (lub dziecka traktowanego tak jakby nie dożyło otwarcia spadku), a ten z kolei podzielić równo między jego dzieci.

Przesłankami negatywnymi do stwierdzenia nabycia spadku na podstawie ustawy jest uznanie spadkobiercy za niegodnego, odrzucenie przez niego spadku lub zrzeczenie się przez niego dziedziczenia.

Celem ustalenia kręgu spadkobierców powołanych do dziedziczenia z ustawy jest wydanie przez Sąd Rejonowy postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć w Sądzie Rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce nie można ustalić, właściwy będzie sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy.

W dniu 2 października 2008 roku weszły w życie przepisy na podstawie, których możliwe jest także stwierdzenie nabycia spadku przez notariusza. Sporządzony przez notariusza akt ma taką samą moc jak postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Notarialne poświadczenie dziedziczenia jest możliwe tylko przy sprawach bezspornych, w pozostałych konieczne jest rozpoznanie sprawy na drodze sądowej.

Nie można zapomnieć, iż wydanie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku rodzi dla spadkobiercy szereg zarówno praw, jak i obowiązków, tak więc przed podjęciem decyzji w przedmiocie dziedziczenia warto tę kwestię omówić z adwokatem. Zwłaszcza, że postępowania sądowe o stwierdzenie nabycia spadku przy spornym stanowisku jego uczestników charakteryzują się długim czasem trwania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t77991.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/radzimy;jak;sporzadzic;testament;notariusz;niekonieczny,232,0,696040.html) Radzimy jak sporządzić testament. Notariusz niekonieczny Sporządzenie testamentu jest bardzo proste. Wystarczy chwila wolnego czasu, kartka papieru i długopis. Radzimy o czym należy pamiętać przy jego spisywaniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t74934.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wykonanie;testamentu;bedzie;automatyczne,223,0,528863.html) Wykonanie testamentu będzie automatyczne Zapis windykacyjny ma ułatwić i przyspieszyć podział majątku. Czy to zadziała?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t77995.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;prawie;spadkowym;wraca;zapis;windykacyjny,251,0,609531.html) Zmiany w prawie spadkowym, wraca zapis windykacyjny Jest gotowy projekt nowelizacji kodeksu cywilnego.

Autorki: Karolina Służewska-Woźnicka (na zdjęciu) jest adwokatem, a Barbara Klimczyk - prawnikiem z Celichowski - Szyndler i Partnerzy Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)