Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrowersyjna nowelizacja działaności gospodarczej

0
Podziel się:

Nowa definicja działalności gospodarczej, która zacznie obowiązywać od 2007 r., zmienia sytuację samozatrudnionych.

Kontrowersyjna nowelizacja działaności gospodarczej

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmienia definicję pozarolniczej działalności gospodarczej. Zmienia ona sytuację samozatrudnionych, a także "pracodawców".

Głównym motywem nowelizacji jest likwidacja zjawiska polegającego na zmuszaniu pracowników przez pracodawców do zakładania własnej działalności gospodarczej (tzw. samozatrudnienia)
, celem zastąpienia dotychczas łączącego pracodawcę i pracownika stosunku pracy, przy zachowaniu dotychczasowego charakteru wykonywanej pracy.

Taka forma współpracy oznacza dla pracodawcy zmniejszenie kosztów, zaś dla samozatrudnionego możliwość skorzystania z prawa do podatku liniowego.

_ Głównym motywem nowelizacji jest likwidacja zjawiska polegającego na zmuszaniu pracowników przez pracodawców do zakładania własnej działalności gospodarczej (tzw. samozatrudnienia). _Zgodnie z ustawą, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Należy podkreślić, że tylko łączne spełnienie przesłanek z pkt 1 -3 dyskwalifikuje daną aktywność jako pozarolniczą działalność gospodarczą.

Wykonywanie czynności pod kierownictwem, oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, nie sprawia, że osoba wykonująca tę czynność traci status przedsiębiorcy.

Ministerstwo Finansów w komunikacie, który ukazał się w związku z kontrowersjami, jakie wywołała komentowana nowelizacja wskazuje, iż „z istoty prowadzenia działalności gospodarczej wynika, że osoba prowadząca taką działalność (w tym również osoba samozatrudniona) prowadzi ją na własny rachunek i na własne ryzyko.

_ Nowa definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Organy skarbowe i Państwowa Inspekcja Pracy już zapowiedziały kontrole w zakresie korzystania przez pracodawców i pracowników z tzw. formy samozatrudnienia. _Ryzyko gospodarcze, jakie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest jednak innym ryzykiem od ryzyka, jakie ponosi pracownik w ramach stosunku pracy. Ryzyko gospodarcze związane z działalnością gospodarczą to np. ryzyko inwestycyjne, czyli prawdopodobieństwo nie uzyskania przewidywanych (względnie oczekiwanych) wyników ekonomiczno-finansowych związanych z tą działalnością lub też podejmowanym przedsięwzięciem.

Występowanie ryzyka gospodarczego jest konsekwencją istniejącej w gospodarce rynkowej wolności gospodarczej oraz szerokiego zakresu swobód, jakie ona ze sobą pociąga.

W ramach stosunku pracy natomiast, pracownik, jeśli wykonywał starannie swoje obowiązki, ma prawo do wynagrodzenia, chociażby rezultat pracy był nieudany, a zatem nie ponosi ryzyka gospodarczego. W takiej sytuacji ryzyko gospodarcze ponosi zawsze pracodawca.

Nowa definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Organy skarbowe i Państwowa Inspekcja Pracy już zapowiedziały kontrole w zakresie korzystania przez pracodawców i pracowników z tzw. formy samozatrudnienia.

ZOBACZ TAKŻE:

prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Siwek Gaczyński - Kancelaria Prawnicza
KOMENTARZE
(0)