Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klauzule renegocjacyjne w umowach na usługi IT

0
Podziel się:

W umowach IT niekoniecznie chodzi o nieprzewidywalne zdarzenia, raczej o specyfikę usług, których ostateczny zakres często precyzuje się po zawarciu kontraktu.

Klauzule renegocjacyjne w umowach na usługi IT

W praktyce realizacji umów z zakresu usług IT, szczególnie tych długoterminowych i o strategicznym znaczeniu, często pojawia się potrzeba renegocjacji uzgodnionych postanowień. Co więcej, nierzadko potrzebę tę można przewidzieć już na etapie zawierania umowy. Warto zatem wprowadzić do umowy odpowiednie postanowienia na wypadek renegocjacji.

Przykładem umowy o strategicznym znaczeniu jest umowa outsourcingu IT, która często jest zawierana na długi okres i dotyczy zapewnienia usług lub infrastruktury informatycznej kluczowej dla działalności zamawiającego. Podstawą jest ustalenie szczegółowego zakresu usług lub świadczeń, co nie jest łatwe na etapie zawierania umowy. Często dopiero _ w praniu _, czyli w trakcie wykonywania umowy, okazuje się jakie są rzeczywiste potrzeby zamawiającego i pojawia się potrzeba modyfikacji zakresu umowy.

W praktyce wykształciły się różnego rodzaju tzw. klauzule dostosowawcze, w tym renegocjacyjne, stosowane zwykle w kontraktach długoterminowych na wypadek dostosowania umowy do nieprzewidzianych zmian okoliczności.

W umowach IT niekoniecznie chodzi o nieprzewidywalne zdarzenia, raczej o specyfikę usług, których ostateczny zakres często precyzuje się dopiero po zawarciu kontraktu.

Treścią typowej klauzuli renegocjacyjnej jest zobowiązanie stron do przystąpienia do renegocjacji umowy i prowadzenia rozmów w dobrej wierze. Takie postanowienia umowne co oczywiste nie gwarantują sukcesu renegocjacji, ale pomagają mobilizować strony. Nie jest możliwe objęcie treścią zobowiązania samego zawarcia nowej wersji renegocjowanej umowy, ale możliwe jest ograniczenie prawa stron do odstąpienia od rozmów bez powodu i w dowolnym momencie.

Klauzule renegocjacyjne ustanawiają zobowiązania starannego działania, a nie rezultatu. Można jednak określić szczegółowo konkretne obowiązki, np. obowiązek brania udziału w rokowaniach przedstawicieli stron o określonych kompetencjach i umocowaniu czy obowiązek przedstawiania propozycji zmian i odpowiedzi na propozycje w przewidzianych terminach. Można też przewidzieć precyzyjną procedurę negocjacji. Klauzule renegocjacyjne można wzmocnić karą umowną na wypadek naruszenia tak określonych konkretnych obowiązków.

Klauzule renegocjacyjne nie są idealnym rozwiązaniem problemu, bowiem nie można w ten sposób zmusić kontrahenta do zawarcia umowy na zmienionych warunkach. Jednak w trudnej sytuacji konieczności modyfikacji umowy po jej zawarciu dobrze skonstruowane klauzule renegocjacyjne mogą być użytecznym narzędziem zwiększającym prawdopodobieństwo skutecznych renegocjacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Na handel tymi towarami trzeba zezwolenia Niedotrzymanie określonych warunków naraża przedsiębiorcę na poważne konsekwencje prawne.
Brak aktualizacji KRS. Problem dla firmy? Nieujawnienie zmian personalnych w składzie zarządu może wywołać niepewność co do ważności zawartych przez spółkę umów, które kontrahent może podważyć.
Oto klucz do sukcesu na rynkach zagranicznych Na świecie jest już ponad 250 milionów zarejestrowanych domen. Dla porównania - w języku angielskim jest tylko 200 tysięcy słów. Wymyślenie chwytliwej nazwy, którą będzie można opatentować, graniczy z cudem.

Autor jest radcą prawnym w kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy Oddział w Krakowie

prawo gospodarcze
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)