wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kara za obrażanie w internecie. Kiedy i jaka?

Kara za obrażanie w internecie. Kiedy i jaka?

Wielu użytkowników internetu błędnie przypuszcza, że zapewnia on całkowitą anonimowość. Dlatego bez oporów znieważają lub pomawiają osoby lub instytucje. Najczęściej ich ofiarą padają przedstawiciele wolnych zawodów, m.in. lekarze, weterynarze. Coraz częściej też pracodawcy, którzy są szkalowani na forach przez byłych pracowników. Tego typu czyny nie są jednak bezkarne.

Fora internetowe w szczególności stanowią miejsca, gdzie dochodzi do przekroczenia granicy pomiędzy wolnością słowa a naruszeniem dóbr osobistych, czy wręcz czynem karalnym. Obecnie w sieci funkcjonują serwisy umożliwiające zamieszczanie komentarzy na temat usług świadczonych przez lekarzy, adwokatów, architektów itp, czy też opinii o byłych pracodawcach. Niejednokrotnie ich niezadowoleni klienci lub pracownicy nie skąpią komentarzy, które odbiegają od rzeczywistości.

Pomówienie, czyli co za to groziW Kodeksie karnym występują dwa przestępstwa związane z powyższym zachowaniem.

PiS oburzone tępieniem krytyki w internecie
Po pierwsze jest to pomówienie, przewidziane w art. 212 Kk, zgodnie z którym kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Z pomówieniem będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy internauta zamieści wpis, że bliżej określony przez niego sędzia przyjmuje korzyści majątkowe za wydawanie rozstrzygnięć korzystnych dla jednej ze stron. Z uwagi na fakt, iż w świetle aktualnego stanowiska orzecznictwa Internet stanowi środek masowego komunikowania, w takim przypadku będzie miała zastosowanie surowsza odpowiedzialność karna z karą pozbawienia wolności do roku włącznie.

ZniewagaDrugim przestępstwem jest zniewaga, przewidziana w art. 216 §2 Kk, zgodnie z którym kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważyć można poprzez epitet, ubliżenie komuś, np. nazywając kogoś kretynem. O tym co zostanie uznane za zniewagę decydują względy kulturowe i kontekst.

Czytaj dalej czy pseudonim jest chroni użytkownika

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
zniewaga, zniesławienie, kodeks karny, pomówienie, obrażanie w internecie
Kancelaria CSP
Czytaj także
Polecane galerie
tograM
212.37.54.* 2017-03-21 15:49
A co zrobic kiedy obelgi sa wypisywane na stronie do tego stworzonej? W Niemczech istnieje taka strona, na ktorej anonimowo mozna pisac tzw. feedbeck, do tego strona ta polaczona jest z Instagramem! Koszmar!! Do czego ten swiat zmierza pytam :(
nimo
94.42.12.* 2016-08-28 16:26
"Przy dokonywaniu bowiem każdego takiego wpisu zapisywany jest na serwerze serwisu numer IP komputera sprawcy" - żeby być dokładnym komputera z którego korzystał sprawca, bo np. ktoś skorzysta z dobrej anteny łąćząć się z miejskim darmowym hot spotem z hot spota łączy się z proxy i wtedy klops.
GOŚĆ D
5.254.97.* 2016-08-15 08:31
....przepisy swoje, a i tak policja jak zwykle jest bezsilna, bo co może policja? Zawsze nic, chociaż mają instrumenty prawne, by działać i to natychmiast, wolą olewać, bo ich to nie dotyczy. Za to, jeśli ktoś znieważy policjanta ( oczywiście w interpretacji policji ), wówczas uruchamiane są dokładne te same procedury. Wszystko zależy, kto jest funkcjonariuszem, a najczęściej jest tak, że sa nim ludzie nieodpowiedzialni......
Zobacz więcej komentarzy (58)