Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektroniczny dostęp do KRS

0
Podziel się:

Zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadziły m.in. ułatwienia w dostępie do danych zawartych w KRS.

Elektroniczny dostęp do KRS

Ustawa z dnia 18 października 2006 roku o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw rozszerzyła obowiązki informacyjne przedsiębiorców oraz wprowadziła zmiany ułatwiające powszechny dostęp do danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wprowadzone z dniem 01.01.2007 roku zmiany rozszerzające dostęp do podstawowych informacji o przedsiębiorcy mają pozytywny wpływ na pewność obrotu. W celu zweryfikowania podstawowych danych kontrahenta nie jest już konieczne pobieranie odpisu z KRS.

ZOBACZ TAKŻE:
Nowe informacje w spółkach Adres siedziby spółki, czy dane osób uprawnionych do reprezentacji można sprawdzić w ciągu minuty nie ruszając się sprzed komputera. Co istotne, baza podstawowych danych udostępniana jest bezpłatnie.

Dotychczas, aby zweryfikować na własną rękę dane dotyczące np. reprezentacji podmiotu konieczna była wizyta w siedzibie Centralnej Informacji KRS i wniesienie opłaty w wysokości 30,00 złotych. Jeśli nie znaliśmy numeru KRS kontrahenta ustalenie go kosztowało dodatkowo 5,00 złotych.

Pod adresem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości *http://pdi.cors.gov.pl/KRSSED/ *dostępna jest wyszukiwarka podmiotów po numerze KRS lub po nazwie podmiotu. Jeżeli nie jesteśmy pewni nazwy, wystarczy wpisać znany jej fragment, system wygeneruje wtedy spis wszystkich podmiotów spełniających zamieszone w zapytaniu kryteria.

Wchodząc w szczegółowy opis danego podmioty uzyskamy przydatne informacje, m.in.: adres siedziby, numery KRS i REGON, datę rejestracji w KRS, sposób reprezentacji wraz z danymi osób wchodzących w skład organu reprezentacji.

_ Wchodząc w szczegółowy opis danego podmioty uzyskamy przydatne informacje, m.in.: adres siedziby, numery KRS i REGON, datę rejestracji w KRS, sposób reprezentacji wraz z danymi osób wchodzących w skład organu reprezentacji. _Uzyskane za pośrednictwem strony internetowej dane mogą posłużyć do wstępnej weryfikacji danych podmiotu. Nie zastąpią jednak wglądu do odpisu z KRS, w sytuacji gdy np. zależy nam na ustaleniu składu rady nadzorczej, danych wspólników czy informacji o złożonych przez spółkę sprawozdaniach finansowych.

Jednak dzięki wprowadzonym zasadom dostępu do danych rejestrowych drogą elektroniczną i w tym przypadku sprawę będzie można załatwić korzystając z internetu. Dostęp nie jest już jednak tak uproszczony jak do wyszukiwarki podstawowych informacji i wymaga rejestracji na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości oraz posiadania ważnego bezpiecznego podpisu elektronicznego zgodnego z jednym ze standardów: sigillum, KIR, UniZeto.

Wnioski kierowane drogą elektroniczną są opłacane na zasadach ogólnych, tak jak ich papierowe odpowiedniki. Odpisy wydawane są w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym.

Opisane rozwiązanie posiada również wady. Czas oczekiwania na realizację wniosku złożonego drogą elektroniczną wynosi aktualnie ok. 2-3 dni, podczas gdy papierowy odpowiednik w niektórych miastach wydawany jest od ręki.

O ile forma elektroniczna odpisu, niezaopatrzona w podpisy i stemple jest wystarczająca do pozyskania informacji na temat konkurenta, o tyle posługiwanie się wydrukiem nieostemplowanego odpisu z KRS przez przedsiębiorce będzie niemożliwe.

Aktualnie system elektroniczny nie ma jeszcze wielu użytkowników. Moduł obsługi wniosków elektronicznych jest na bieżąco rozbudowywany. Zmiany w przepisach dotyczące elektronicznej formy korespondencji z urzędami spowodują na pewno popularyzację podpisów elektronicznych, z których aktualnie nie korzysta wiele podmiotów. Należy więc oczekiwać, że w niedługim czasie wielu przedsiębiorców zdecyduje się na wygodniejszą i mniej czasochłonną elektroniczną drogę uzyskiwania informacji z KRS.

Autor jest aplikantem radcowskim w Kancelarii BSO - Prawo & Podatki we Wrocławiu, www.bramorski.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)