Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brak aktualizacji danych spółki w KRS. Jakie problemy spowoduje?

0
Podziel się:

Nieujawnienie zmian personalnych w składzie zarządu może wywołać niepewność co do ważności zawartych przez spółkę umów, które kontrahent może podważyć.

Brak aktualizacji danych spółki w KRS. Jakie problemy spowoduje?

Wiele spółek nie aktualizuje informacji ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym, ograniczając się jedynie do składania rocznych sprawozdań finansowych albo zgłaszania tylko takich zmian, których wpis ma charakter konstytutywny, jak np. zmiany wysokości kapitału zakładowego spółek kapitałowych. Zachowanie to stwarza szereg niebezpieczeństw mogących powodować dotkliwe skutki prawne.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na problem ujawniania adresu siedziby spółki. Zdarza się, że w miarę rozwoju przedsiębiorstwa spółka przenosi swe biura pod inny adres, bez zmiany siedziby, zatem w obrębie granic tej samej miejscowości. Zmiana adresu nie jest ujawniana w KRS. W tej sytuacji nieodebranie dwukrotnie awizowanej przesyłki poleconej skierowanej na adres siedziby ujawniony w KRS pozwala na przyjęcie domniemania prawidłowego doręczenia. Powoduje to na przykład, że wobec spółki może się toczyć postępowanie, o którym mimo prawidłowego powiadomienia, reprezentanci spółki faktycznie nie będą wiedzieć. Oczywistym w tej sytuacji wydaje się skutek, w postaci braku rzeczywistej możliwości bronienia swych interesów przez spółkę przy jednoczesnym braku możliwości podniesienia takiego zarzutu i wzruszenia zapadłych orzeczeń.

Nierzadko zdarza się też, że adres siedziby nie jest zmiatany, gdyż pod starym adresem wciąż korespondencja jest odbierana, np. przez pracownika, który pozostał pod starym adresem, lub domowników wspólnika lub członka organu, który przy zakładaniu spółki wynajął pomieszczenia na siedzibę spółki we własnym domu. Takie praktyki okazują się również zgubne, gdyż zdarza się, że korespondencja, która od początku nie trafi do obiegu dokumentów spółki, albo gdzieś się zawieruszy albo trafi doń z opóźnieniem, skracając znacząco termin podjęcia niezbędnych działań albo wręcz powodując przekroczenie terminu ku temu.

Drugim z przypadków, być może nawet występującym częściej niż brak zmiany adresu, jest nieujawnianie zmian personalnych dotyczących reprezentacji spółek w KRS. Dotyczy to głównie spółek kapitałowych, których władze, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, wybierane są na roczną kadencję.

Problemy tu występujące są tego rodzaju, że z jednej strony kontrahent spółki w dobrej wierze jest chroniony domniemaniem prawdziwości wpisu w KRS, a z drugiej, zgodnie z Kodeksem cywilnym czynność prawna zawarta w imieniu spółki przez osobę nieuprawnioną do jej reprezentacji jest nieważna. Wobec tego, w przypadku nieujawnienia zmian personalnych w składzie zarządu albo niezłożenia uchwały zgromadzenia wspólników o wyborze ujawnionego już zarządu na kolejną kadencję może dojść do sytuacji niepewności co do ważności zawartych przez spółkę umów, od wykonania których kontrahent będzie mógł się uchylić.

Wobec powyższego bieżące aktualizowanie stanu prawnego podmiotów podlegających ujawnieniu w Krajowym Rejestrze Sądowym jest szczególnie istotne dla uniknięcia niepotrzebnych trudności w prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Do jakiego sądu złożyć wniosek o ugodę? Przepisy wskazują, że przeprowadzenie postępowania pojednawczego należy zawsze do sądu rejonowego.
Zanim przyjdzie komornik. Wszystko o e-sądzie Wątpliwości dotyczące działalności e-sądów rozwiewa radczyni prawna Gabriela Bar.
Jak usunąć wspólnika ze spółki z o.o.? Ważną przyczyną wyłączenia może być niemożność bezkonfliktowego współdziałania ze wspólnikiem, będąca następstwem relacji interpersonalnych wewnątrz firmy.

Autor jest prawnikiem, asystentem partnera w Celichowscy Służewska-Woźnicka Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

prawo gospodarcze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)